LEONIDAS

Brat inferior V40 2001

6 posts in this topic

Salut,

Aseara am lovit o bordura cu roata dreapta fata. Astazi la constare mi-au spus ca am indoit bratul inferior si fuzeta (mai ziceau ceva si de telescop). Am gasit la dezmembrare un brat inferior(150 ron) si o fuzeta (350 ron) de la un v40/s40 din 2001-2002, asa sustinea cel de acolo, dar nu sunt asa convins.Al meu este din 2001.

Ce as dori sa va intreb esta daca bratul si fuzeta sunt acelasi pentru toate v40-urile, sau au aparut modificari la un moment dat.

Fuzeta se poate indoi?; adica ma gandesc ca mai repede se rupe decat se indoaie.

Pana la urma nu se poate indrepta bratul, macar ca o solutie temporara?

Multumesc frumos!

Edited by LEONIDAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.s/v 40 din 2000 /10 - 2004 au aceleasi componente ,ma refer la 102 si 116 cp(diesel)

2.fuzeta se indoaie(adica rotile nu mai stau "drepte" ci inclinate, ceea ce poate duce la alte defectiuni).Verifica si planetarele sa fie bune + telescopul.

Probabil exista o solutie de indreptat dar ma gandesc ca pretul este acelasi,daca nu pe aproape:)))

ps : da mi un cod pt brat inferior si fuzeta sa vad ce preturi au :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.s/v 40 din 2000 /10 - 2004 au aceleasi componente ,ma refer la 102 si 116 cp(diesel)

2.fuzeta se indoaie(adica rotile nu mai stau "drepte" ci inclinate, ceea ce poate duce la alte defectiuni).Verifica si planetarele sa fie bune + telescopul.

Probabil exista o solutie de indreptat dar ma gandesc ca pretul este acelasi,daca nu pe aproape:)))

ps : da mi un cod pt brat inferior si fuzeta sa vad ce preturi au :)

Codurile le-am luat din Vadis:

Brat 30887654

Fuzeta 30884173

Oricum roata e inclinata suficient in interior, bratul e indoit destul de mult iar fuzeta.... mecanicu' zice ca i se pare ca e spatiu mai mic intre fuzeta si capatul planetarei pe partea dreapta decat pe partea stanga. De telescop a zis ca s-ar putea sa fie si el afectat dar nu a observat nicio defectiune.

Ca sa merg drept trebuie sa stau cu volanul la 45 grade spre dreapta.

Multumesc pentru raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile la brat se pot schimba sau se schimba cu brat cu tot?; pentru ca in cazul in care nu se schimba nu prea ma incanta sa il iau de la dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsele sau pivotul le gasesti si separat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost decat bratul indoit, l-am schimbat, am făcut directia si totul este in ordine.

Multumesc pentru ajutor.

Mai multă atenţie la exprimare, te rog!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now