claudios60

Motor revizie necesara

10 posts in this topic

Buna seara de 2 zile imi apare acest mesaj,care ar fii problema?Intrebarea mea este atunci cand apare nu ar trebui sa se aprinda triunghiul in culoare galbena sau rosie?(mie nu mi se aprinde) Si dupa ce opresc motorul imi dispare mesajul ,revine numai cand masina trece de 2500 rot/min.poate sa fie ceva grav?

Multumes anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil trebuie sa schimbi uleiul.Nu stiu cum este la s60 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara de 2 zile imi apare acest mesaj,care ar fii problema?Intrebarea mea este atunci cand apare nu ar trebui sa se aprinda triunghiul in culoare galbena sau rosie?(mie nu mi se aprinde) Si dupa ce opresc motorul imi dispare mesajul ,revine numai cand masina trece de 2500 rot/min.poate sa fie ceva grav?

Multumes anticipat

intra in limp mode

fa o dignoza

atunci stii mai multe

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudios

Masina mai trage sau nu mai trage dupa ce apare mesajul in bord ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara cred ca sa rezolvat problema :blink: Intrebarea este daca putea sa fie problema din pompa de vacum aceea care este prinsa pe cutia de la filtrul de aer,am inversat furtunele si de atunci nu mai a aparut.

Bogdan am vazut ca pierde putere cand am urcat un deal dar pe drum intins nu se simnte.

Volvo 244-te referi la meniul cand cauta erorile.(buton read+buton ceata)daca da nu imi apare nici o eroare.imi zice DSTC IN VEHICLE dupa acea cand dau de read imi apar niste nume cu prescurtari si toate imi zice ca sun SET si la sfarsit nu imi zice nimic de erori,asta inseamna ca nu am errori nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun acum am inteles si da cred ca pune DTC atunci daca o duc sa o vada cu calculatorul pot afla erorile nu?,si alta intrebare daca are acelel erori si daca nu ma insel la toate imi pune ca sunt SET,dece pana acum masina merge perfect. Maine am sa ma uit si o sa scriu exact ce imi zice ñe ecran.merci mult

Edited by claudios60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata revin cu ce imi zice calculatorul masini tin sa precizez ca in postul diagnosticare s60,s80 care este la sectiunea s60,zice ca daca nu ai erori displayul revine la normal,cea ce se intampla sí la mine.

Bun ,asa apare pe displayul meu cand diagnostizez masina

DTCS IN VEHICLE

BCM DTC SET

SRS- READY

ECM DTC SET

AIM READY

CEM DTC SET

DIM READY

DDM DTC SET

CCM CHECKIN

PDM DTC SET

REM DTC SET

SWM DTC SET

PHM DTC SET

UEM DTC SET

Dupa acea ecranul revine la normal fara sa raporteze nici o eroare.

Dupa ce zice colegul HEIMDALLR cuvantul SET inseamna eroare pe acel modul deci masina mea are erori pe 99% din module sper sa faca cineva lumina ca eu nu mai inteleg nimic . Dar nu ar trebui sa apara sí codul erori? Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Codul de eroare apare numai cand bagi testerul pe masina .grin.gif

Din lista de mai sus bag seama ca masina ta nu a mai trecut de mult pe la un tester, sunt erori care apar pt ca sunt probleme, sunt alte erori care apar aiurea (tii apasat un buton mai mult de 60 sec) .

Pe cutia filtrului de are nu este nici o pompa de vacum, acolo este valva care controleaza tampoanele motor (cele vacumatice). Daca ai vreun tampon spart este posibil sa pierzi putere pt ca trage mai greu de VNT .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru lamurire zilele astea o duc la un tester

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai sesizat cumva daca iti mai intra turbina cand iti apare mesajul ala?si la mine face la fel de doua zile dar nu mai intra turbina ,,,,,isi revine singura in mers dupa care iar face.......ma gandesc sa nu fie vre-un contact imperfect ceva.....sau senzorul de presiune de la turbo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now