BUBU

acceleratie in suturi

6 posts in this topic

Salutare tuturor,

Am achizitionat un volvo s40 2001 1.9d de curand si sunt foarte multumit de el.Am o problema insa cu acceleratia.In intervalul 2200-2800 rot/min parca da sa se innece.Asta in cazul in care accelerez progresiv.Daca accelerez tare de la plecarea de pe loc nu mai are acele intreruperi in demaraj.Am fost cu ea la tester si mi-a spus ca as avea oarece probleme cu presiunea din furtunul care pleaca de la intercooler(sa schimb senzorul de presiune).Furtunul pare ok,am gasit la un alt prieten un s40 si am imprumutat de la la el senzorul si aceleasi simptome.In momentul de fata am scos mufa de la acel senzor si merge f bine insa intra turbo mai tarziu pe la 2800 rot/min.S-a mai lovit vreunul dintre voi de aceste probleme?Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor??Probabil te referi la debitmetru(ala care vine "pe" filtru de aer montat si are o mufa).

sau

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu.Este montat pe furtunul acela gros care pleaca de la intercooler.Scrie pe el senzor de presiune si are o mufa cu trei fire.Ideea e ca am luat de la un alt volvo acelasi model senzorul si l-am pus insa simptomele sunt aceleeasi.Nu cred ca este din senzorul de presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este senzorul presiune turbo, pai ce erori ti-a gasit la test ? Ce presiune de turbo ai la turatia unde ai sesizat problemele ?

Eu totusi sunt de parere ca problema e in alta parte, cred ca sunt ceva probleme la presiunea de motorina din rampa comuna .

Trebuie sa vezi niste valori in timp real si sa le compari, eu zic sa te uiti la presiunea in rampa, trebuie sa ai 1350bar cand esti in sarcina 100%. iar presiune turbo intre 2bar si 2.3 bar presiune absoluta in functie de ce motor ai (D4192T3/T4) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in cazul in care se constata ca ar fi o problema la ce mi-ati scris se pot regla din tester sau e musai interventie mecanica?Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testerul nu poate repara masina, el doar afiseaza niste date iar acele date trebuie analizate de un om .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now