danutttz

Scantei roata drepta fata:(

10 posts in this topic

Neata la toata lumea!! acum o ora a trebuit sa plec pana in Brancoveanu la semafor cand m-am intors o doamna din spatele meu ma claxonat si mia spus ca sar scantei de la roata mea din dreapta fata e posibil ??? placutele de frana le-am schimbat acum vreo 2 luni de zile .....tin sa precizez ca si scartie putin acea roata ca si cum ar scartii cand nu mai ai placute de frana ....dar nu foarte tare doar un pic daca las masina pe liber si deschid geamu se aude un scartait mic la viteze reduse......ce poate fi?cand am ajuns acasa m-am uitat prin janta putin si placuta din exterior sta bine.....are catva mm grad de uzura discu dar acelasi grad de uzura il am si pe partea dreapta ce poate fi???masina franeaza bine intra Abs-ul .......sa merg cu ea asa pana se mai agraveaza sau ce sa ii fac???

Share this post


Link to post
Share on other sites

.......sa merg cu ea asa pana se mai agraveaza sau ce sa ii fac???

Salut. Cu cata seninatate pui altora o astfel de intrebare cand e vorba de siguranta ta in primul rand! Si a celorlalti de pe strada. Ce inseamna pt tine sa se mai agraveze???..??? sa sara artificii in loc de scantei?

Ori te duci la un service apropiat ori da jos roata cat mai repede si inspecteaza pe-acolo, poate placuta de frana de pe interior s-a uzat mai mult, poate a cazut, poate iti atinge etrierul de disc ori de janta.. daca ies scantei e ceva metal-pe-metal, si pot lua foc destule chestii chiar daca franeaza bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marca de placute ai pus ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Cu cata seninatate pui altora o astfel de intrebare cand e vorba de siguranta ta in primul rand! Si a celorlalti de pe strada. Ce inseamna pt tine sa se mai agraveze???..??? sa sara artificii in loc de scantei?

Ori te duci la un service apropiat ori da jos roata cat mai repede si inspecteaza pe-acolo, poate placuta de frana de pe interior s-a uzat mai mult, poate a cazut, poate iti atinge etrierul de disc ori de janta.. daca ies scantei e ceva metal-pe-metal, si pot lua foc destule chestii chiar daca franeaza bine.

daca ar atinge fier pe fier sigur sar simti foarte tare si in pedala si sunet de fier pe fier.......am sa ma duc chiar acu sa desfac roata sa vad ce minune gasesc acolo va fin la curent!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai insertii de fier in placuta.

Unui coleg i-a facut praf discul de frana pentru ca avea un corp strain mult mai dur in placuta de frana si a sapat un sant in disc.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

am sa ma uit maine si asa nu mai plec nicaieri si nu am coarba la masina acasa .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poate le ai pus invers. Cu fierul pe disc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

placute de frana Ferodo....

De care Ferodo ? Ferodo SL ? Premier, Thermoquiet ? Cat au costat ?

Discurile le-ai schimbat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, din care dintre astea sar scântei? Eu am Premier. Să mă aştept şi eu? ;D

discurile nu le-am schimbat ......am precizat ca au un grad de uzura discurile ......nu imi mai amintesc ce model erau placutele.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now