pol

Macara geam stanga fata

2 posts in this topic

Salut, acum ca voi avea ceva timp liber, trebuie sa rezolv problema geamului sofer de la batranica mea.Problema se prezinta in felul urmator: geamul coboara "normal"(cu ceva scartaituri...care nu sunt normale....ceea ce ma face sa suspectez ca ceva blocheaza-ingreuneaza ghidajul macaralei), dar de urcat nu urca(decat atunci cand are chef.....1 data da--->>>de 10 ori nu).Din cauza asta ma gandesc ca poate fi vreun contact sau butonul de actionare sau chiar motorasul....ceea ce ar fi de preferat unei macarale defecte(am vazut ca este un calvar demontarea ei).Acum intrebarea(intrebarile).....cum fac sa verific BUBA, sa vad ce nu functioneaza?Daca schimb mufa de la un alt buton,de la un alt geam pentru a face o proba, se potrivesc???Daca este vina motorasului si nu gasesc prin dezmemrari.....se potriveste unul de la o alta usa(stanga spate...de exemplu)???Intreb pentru ca la parte de electrica sunt varza.........si poate cineva s-a mai lovit de problema asta.MULTUMIRI !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun! in caz ca mai are cineva problema asta........Am rezolvat cu inchiderea geamului.Era o problema din doua parti.Una=butonul din portiera(care are 2 circuite ---1 pentru inchidere automata si unul pentru inchidere prin impulsuri)(ceva de genul asta mi-a explicat nea electricianul cand l-a masurat si-i dadea cu virgula).A doua era un releu, care se afla in interiorul portierei(stanga fata), care si asta dadea erori din cand in cand.Dupa inlocuirea celor doua componente...problema a fost rezolvata.Butonul din consola centrala doar coboara geamul, nu vrea sa-l si urce(la el nu am umblat.....dar il voi schimba cu prima ocazie).Drumuri Bune sa aveti!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now