blackbear

Huruit la franare

5 posts in this topic

Salutare ! poate reuseste sa ma lamureasca si pe mine cineva de ce-mi huruie placutele sau discul ca nu-mi dau seama care dintre ele huruie la franare dar cert este ca huruie numai dupa ce se incalzesc.Mentionez ca am schimbat si discurile si placutele,Nu-mi mai aduc aminte ce marca erau discurile dar placutele sunt sigur Texar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Cele ecologice (placutele de frana) fac mereu zgomot la franare!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care is alea ecologice mai Andule?Da exemple!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti producatorii de materiale de frictiune (franare, ambreiaj, etc) au eliminat sau vor elimina materialele daunatoare mediului din compozita produselor lor, cel mai cunoscut fiind azbestul.Exista reglementari si legi cu privire la folosirea acestor materiale, in concluzie, cam toate placutele sunt sau ar fi din materiale cat mai mult posibil ecologice.

Bineinteles vorbim de producatori de calitate, nu producatori fantoma care probabil fac placute din ciment !

95% cauza huruitului\scartaitului cu placute\discuri relativ noi e combinatia de marci diferite, automat compozitii diferite ! Daca le combini, risti scartait\huruit\uzura prematura.

Data viitoare foloseste placute si discuri de la acelasi producator si din aceeasi gama, in orice caz recomand ATE sau OEM.

Nu le combina, ca nici bautura nu da bine daca o combini prea tare :).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now