octavian

Schimbare un singur amortizor spate

8 posts in this topic

Buna ziua, ma puteti ajuta cu un sfat? Am fost la revizie si, printre altele, mi s-a spus ca trebuie schimbat amortizor spate(pe garantie). Le-am solicitat celor din service sa mi le schimbe pe ambele pentru a nu avea probleme si mi-au spus ca nu se poate si nu o sa am probleme. Cum ii pot obliga sa-mi schimbe ambele amortizoare? Mentionez ca masina are 50.000km. Va multumesc anticipat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizor spate la DOA 50.000 km de schimbat? FOARTEEEE ciudat.....in mod normal tin pana pe la 150k 200k km! Ideal ar fi sa le schimbi pe ambele...nu se poate, schimba-l pe acela uzat si aia e (oricum zici ca este in garantie), nu are cu ce sa te afecteze atata timp cat nu scoti bani din buzunarul tau :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai dat intr-o groapa sau intr-o bordura pe mirificile strazi ale patriei, poti sa-l schimbi si la 10.000km... Ce mi se pare anormal este ca la furnizorii mei se ofera 2 ani garantie FARA LIMITA de km, doar la schimbarea IN PERECHE ! Daca comanzi doar unul, numai al-de-sus iti da garantie...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marca de amortizoare ?

Nu stiu producator de amortizoare ca sa dea garantie doar pe UNUL ! E ceva putred in ce vor baietii aia sa iti faca !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi eu ştiam ca garanţia se dă per pereche.

Im plus, fiind pe garanţie, service-ul ştiam ca recomanda(sau ar trebui) schimbatul ambelor, dîn considerente de garanţie, stabilitate, confort, siguranţă, etc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rob, e vorba de AutoTotal, ELIT, si cine mai stii tu ca vinde SACHS... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost cu masina in service si mi-au facut din nou constatare si mi-au spus ca au facut testul la amortizoare si a iesit la ambele 85% si nu-l mai schimba....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are cum! Te-au pacalit doar ca sa scape de tine. Chiar am avut o discutie acum ceva timp cu niste colegi de pe acest forum, in sensul ca atunci cand schimbi amortizoarele, din start iti scade procentul de la 100% la parca 85%, datorita sarcinii! Troncane, boncane, balanseaza masina cand te apesi pe ea, ai pierderi de ulei la acel amortizor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now