Salman

Fierbe motorul volvo S80 2.8 T6

4 posts in this topic

Salut,

Fiind membru nou doresc, sa ajut si sa ma documentez referitor problemelor aparute masinii.

De curand mi-a fiert motorul de m-a zapazit.

Solutia;

-verificati vasul de expasiu(in cazul meu a avut un por cat varful de ac)

-verificati capacul vasului de expansiune(la mine dupa atatea completari din cauza pierderii s-a dus filetul)

-si in cele din urma dupa schimbarea vasului ,a facut presiune si mi-a bubuit un furtun pe partea dreapta a motorului.Dumnezeu altfel ma faceam de o garnitura de chiuluoasa noua!

-rezolvarea iesind abia cand m-am hotarat sa schimb termostatul deoarece ventilatoarele plecau dar aveau mersul ciudata,adica la fierbere grava mergea pe treapta I ,dar pe tester plecau amandoua treptele.

-surpriza mare a fost dupa ce m-am documentat cum se schimba termostatul,am trecut la treaba .Am ramas prost cand am vazut ca masina nu are termostat,gandindu-ma ca nu era nici din pricina asta.

Termostatul se afla sub capacul de distributie,capacul termostatului avad 3 suruburi.

Culmea !!!Asta era de vina...Sper sa va fie de folos si sa o rezolvati singuri..

Coolant pump and thermostat replacement.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu nu inteleg. Masina nu are termostat dar l-ai schimbat ? Reciteste ultimele 3 fraze :)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea a fost:

-nu stiam ca nu are ,toata lumea m-a sfatuit sa-l scot ca ramane blocat .

-mergand pe premiza ca il schimb.Pana cand am desfacut si am observat ca nu am ce sa schimb!Nu era :help: .De fabrica automat ca are,cel de la care am cumparat-o a facut o improvizatie ca la dacie..L-am pus pe cel nou si nu mai pleaca acul indicator de temperatura de jumatate nici sa-l .....intrand in normal si ventilatoarul

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaa super ! Deci NU avea si totusi se supraincalzea motorul. I-ai pus unul nou si acum e ok. Cam asta inteleg eu...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now