ionnut85

probleme apa

12 posts in this topic

Mesaj eroare Coolant level low. Apare si dispare iar apa are.

Edited by ionnut85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.scuze ca am fost nepoliticos.Ieri era la max. Dimineata era aproape de minim.am completat cu apa si dua cativa km iar a aparut mesajul.apare si dispare

Edited by ionnut85
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul este ok.dar apa nu mai are.am mers cam 10 km de dimineata de cand am completat.nu vad sa piarda pe undeva apa.nu stiu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul este ok.dar apa nu mai are.am mers cam 10 km de dimineata de cand am completat.nu vad sa piarda pe undeva apa.nu stiu.....

Circuitul de racire lucreaza sub presiune si ai pierdere pe undeva , de ex. un por sau vas de expansiune fisurat (de ex. ,uzura data de vechimea masinii)iar cind apa ajunge la punct de fierbere si presiune implicit iti scade nivelul.Poti fi si alte cauze ,furtune ,coliere slabite,etc iar cireasa de pe tort,garnitura chiulasa. :smile: .Am inceput cu ce este mai usor si am terminat cu ce este mai neplacut ca si operatiune de reparare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sub mocheta nu m-am uitat inca pt ca sunt la munca momentan.

Dar acul de la temperatura nu se misca de la jumatate adica temperatura normala.nu ar trebui sa indice si ala ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca ar putea fi si de la capacul vasului de expansiune,sa nu mai tina bine supapele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sub mocheta este uscat nici urma de apa. Nici pe vasul de expansiune sau radiator.chiar nu inteleg unde se duce apa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce mergi tare cu masina furtunul care iese din corpul termostatului si intra in radiator este tare e presiune pe el ? Daca da e de rau .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil de asta.alaltaieri seara am mers un pic tare si de atunci atunci a aparut mesajul si problema.chem astazi un mecanic sa se uite la ea.banuiesc ca e scumpa dracia asta nu?

Probabil de asta.alaltaieri seara am mers un pic tare si de atunci atunci a aparut mesajul si problema.chem astazi un mecanic sa se uite la ea.banuiesc ca e scumpa dracia asta nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa ai por sub radiator, iar apa fie se prelinge pe cadrul din fata, fie o parte din ea se evapora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat.era cum ai zis tu la capacul de la vasul de expansiune.lapresiune dadea afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati vazut bre ;D

Bine ca ai rezolvat-o si a fost numai atat!

Te mai asteptam pe la noi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now