Jhonny Hsd

Probleme inchidere centralizata

8 posts in this topic

Salut la toata lumea buna, de curand mi-am luat un S40 din 98, toate bune si frumoase numai ca inchiderea centralizata pe partea dreapta nu vrea sa actioneze si trebuie sa ridic si sa imping singur butoanele de blocare la portiere, in special cea din dreapta fata. O sugestie de reparatie?

P.S. am incercat si am dat odata cu spray anti rugina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desfaci fata de usa, scoti fiecare broasca cu actuator, o ungi si o pui la loc. Vezi la usile din spate trebuie sa fii ginecolog...

Problem solved :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nahhh, n-avea cum sa ii faca rau pentru ca doar cu spray nu ajunge unde trebuie. Cel mult "degripeaza" 2 tije metalice care se tin in niste ghidaje de plastic :)

Trebuie scoasa broasca + actuatorul de acolo, desfacut si broasca si actuatorul, unse amandoua, si scapa de probleme. Am avut si eu aceleasi belele la V40...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi mult :headbang: , cand se face mai cald o sa ma apuc de reparation, ca azi dimineata era asa frig ca toata masina era parca sigilata cu gheata:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

No problem, o sa-si revina un pic la caldura oricum si o sa zici "iete ca merge, o las asa !"... I know I did ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,nu ALex!LA Volvo s/v40 cand se blocheaza nu mai scapi de problema pana nu o repari :D .IN cele mai multe cazuri se blocheaza actuatorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prea tare cum a pus problema midnight caller, cica ginecolog :laughing6: , ma face sa ma gandesc ca pot repara portiera doar cu 2 degete :laughing6: , sper ca actuatorul asta nu e o tehnologie extraterestra care daca am atins-o din greseala se sparge in mii de bucati in fata mea :confused1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se manifesta usor chestia asta, acum dupa iarna. Mai concret, butonasele nu coboara toata cursa de fiecare data (doar la doua usi). Alex are dreptate, la caldura se mai rezolva. Nu ca nu le-ar face foarte bine ceva "grasime" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now