gyky

motor oprit in mers!

5 posts in this topic

buna ziua!

sunt posesorul unui s40 din 2000! Am doua mari probleme-una ar fi faptul ca se intampla sa mi se opreasca motorul in timpul mersului ,in momentul in care calc ambreajul,respecti frana pt a oprii sau incetinii dupa caz.(am patit asta de 2 ori in 4000 de km parcursi).

iar cea de a doua problema -imi intra masina in viteza a-3a in loc de 1 la plecarea de pe loc!!!

au vazut-o mai multi 'meseriasi' care mi-au spus ca :da sunt foarte aproape vitezele una de alta si tre sa fiu foarte atent!!!! ,dar cand au condus-o au patit-o si ei!

Ajutati-ma va rog cu un sfat ce ar fi de facut?!

va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La prima problema, pare a fi ceva legat de clapeta de acceleratie. Incearca sa o cureti si verifica vacuumurile sa fie la locul lor si sa nu fie crapate.

Pentru a doua problema, ar trebui sa verifici timoneria, sa vezi ce se intampla. Sus langa schimbator, unde este tija, trebuie sa ai sistemul timoneriei. Verifica sa nu fie uzuri sau ceva deplasat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1). Nu ai si un "rontait" sau "carait" ciclic la relanti ? Daca nu, curata valva de relanti (sub clapeta de acceleratie), clapeta de acceleratie si apoi mergi la un tester sa vezi daca ai erori pe motor.

2). Schimba bucsile de la timonerie si rezolvi problema. Cel mai probabil ai probleme si la marsarier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau poate fi stramba tija de la timonerie sau chiar fisurata..am avut 1 client cu problema asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu caraie nimic si am avut o singura data mici probleme cu marsarierul!

va multumesc tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now