nionut76

Haion blocat. Rezolvare?

6 posts in this topic

Salut, am rugamintea sa ma ajutati cu cateva sfaturi/pareri cum pot rezolva sa deschid un haion de volvo c30 blocat. Nu stiu cauza, ca e stricat butonul de la haion ori ca e vreo problema electrica din cabluri. Poate exista vreo modalitate de deschidere din interior. Mi-a mai facut cateva figuri acum cateva luni si apoi culmea ca si-a revenit. Acum e mort. Nu aud nici macar cand blochez/deblochez usile vreun zgomot ca ar da sa se deschida ceva. Daca e ceva electric din cabluri cum pot rezolva situatia? Am fost acum cateva luni la un service si ne am uitat la cablurile de la haion dar culmea ca toate sunt negre la culoare. Nu sunt pe culori sa le poti diferentia intre ele. Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi la S40/V50 ca sunt vreo 2 topicuri despre problema asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi aceasi platforma dar masina e hatchback. Ma gandeam ca e diferit sistemul de deschidere.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E fix invers ca la S40 sau V50, broasca e fixa si este in portbagaj deci nu ai fire taiate, singura chestie care se poate strica este intrerupatorul de pe hayon sau mai rar broasca

.

Daca tu apesi intrerupatorul si caraie ceva inseamna ca broasca primeste curent dar este defecta . Daca apesi intrerupatorul si nu face nimic atunci e de la intrerupator sau fir taiat .

Succes .

PS> cablurile sunt negre la toate din platforma P1, oricum se diferentiaza usor, unele sunt mai groase iar altele sunt mai subtiri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se aude nimic cand apas. Se aude doar clickul de la intrerupatorul apasat. Atat. Cand inchid/deschid masina nu se aude ca ar lucra yala de la haion. Deci pare sa fie intrerupatorul ori firul taiat. Intrebarea e la fir taiat cum il schimb? Cumpar toata chestia aia? La Alex e 250 lei parca.

Dar cum deschid haionul sa repar/schimb toata chestia aia?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este firul de la intrerupator rupt nu e nici o problema, se deschide din tester .

Daca e broasca atunci e mai nasol .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now