Adry

schimbare de ulei in cutia de viteze

17 posts in this topic

buna am si eu o nelamurire.am cumparat zilele trecute uleiul pt cutia de viteze(original VOLVO) as vrea sa il inlocuiesc.problema este ca nu stiu mai exact pe unde se da jos si pe unde se complecteaza.ma poate ajuta cineva poate cu o poza sau eu stiu...multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai un buson in partea de jos pe care il desfaci ca sa dai drumul la ulei si inca unul in lateralul cutiei pe unde completezi pana incepe sa curga prin acel buson uleiul afara. Atunci e la nivel:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Data viitoare foloseste cu incredere functia cautare!

Postul nnr 6.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai important, cutia este manuala sau automata?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva la cutia de pe V40-ul meu, M5D cred, cat ulei am nevoie pentru schimb?

Daca stiu bine, imi trebuie ulei 75W90 dar nu stiu exact ce norma, ma poate ajuta cineva?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex iti poate raspunde intrebarilor.Parerea mea e sa iei original ca nu e un capat de tara.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primavara desfac cutia, poate atunci pun original dar acum vreau sa ii fac un schimb ca nu stiu ce e in ea...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma ma poate ajuta cineva cu un raspuns? multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia in UK zic "My dealer just done it today, change of transmission oil at 148600 km, because I felt it stiff shifting on 1-2-3 gear when cold.

He used original Volvo oil, on my bill it says "75W API GL-4 for Volvo". Amount: 2,7 liters."

http://www.volvoforu...ad.php?t=118911

PS: cred ca intra 3,5 litrii, insa nu iese tot la schimbare, dar daca o desfaci, este alta treaba

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa ii schimb uleiul acum urmand ca in primavara-vara sa o desfac. dar fiindca imi curge pe langa o planetara si fiindca e vechi, chiar vreau sa il schimb!

Multumesc! Am sa comand 3 litri si daca mai e cumva nevoie mai comand 0.5 litri pe a doua zi:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca poti comanda 1161645 care costa mai ieftin (aprox 45RON/L) decat 31280771 (aprox 95RON/L) si e tot SAW 75W, original VOLVO. Iti ajung 2 litri, cutia ia 2.1 litri si nu o sa scoti tu niciodata si ultima suta de ml :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primavara am sa comand original, dar acum ii pun uleiul pe care de altfel l-am comandat.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au curs din cutie 2.7 litrii si a intrat inapoi exact aceeasi cantitate!

Multumesc pentru sfaturi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au curs din cutie 2.7 litrii si a intrat inapoi exact aceeasi cantitate!

Multumesc pentru sfaturi!

Deci pana la urma aveau dreptate baietii din UK. Si dupa ce o desfaci si o golesti de tot probabil ca o sa intre 3,5 litrii, cum ziceau si ei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aiurea. In Vida zice de 2.1L sau 2.2L

Suedejii beti strike again

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cutie modificata,cu rezerva de ulei. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai in cartea masinii scrie clar 3.5 litri dar am tot citit pe forum de 2.2 si am zis sa ma interesez si de pareriile altora, stiind ca nu ai cum sa scoti tot uleiul!

Oricum, uleiul ce l-am scos era ca apa! Si totusi nu intra greu in viteza, singurul motiv pentru care am vrut sa schimb uleiul a fost faptul ca eram convins cat de vechi ar putea fi!

Multi dintre cei care au cutii automate nu stiu ca trebuie schimbat uleiul in ele, de ce ar sti ca in manuale trebuie schimbat?:))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now