Sign in to follow this  
Followers 0
alex

Need Help!

3 posts in this topic

1. sper ca e OK unde postez....!?  ;D

2.va rog din toata inima,ajutati-ma,indrumati-ma,explicati-mi si mie cu se "face" o retea wireless intre 2 laptop-uri... ca mie nu-mi iese,de fapt nici nu stiu cum naiba se face....  :(>:(

multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe unul dintre laptop-uri trebuie sa ii setezi placa ca si AccessPoint pt ca ele sunt ca si default, Retrieve Point, sau cum sa iti explic, ele cauta dupa o sursa de semnal, asa ca tu trebuie ca placa unuia sa o faci Access Point, adica sa emita semnal la care te vei conecta cu cel de-al 2-lea laptop, conexiune numita Ad-hoc, daca nu ai dispozitive alternative cum ar fi un router wireless.

Pe pc-ul pe care vrei sa il faci "emitator" mergi la Wireless Connection Properties > Advanced, selectezi Computer to computer (ad hoc) networks only si debifezi Automatically connect to non-preferred networks.Apoi click pe Wireless Networks ( tab-ul de sus ) apoi dai Add, dupa aceea in fereastra ce apare, la Network name (SSID) bagi un nume la abureala, dar sa il tii minte de ex RETEAUA , ma gandesc ca nu vrei protectie extra, asa ca cele 2 bife de dedesubt lasale debifate, click OK.

Acum, ar trebui sa iti si apara un X rosu in tray (langa ceas), duci si laptopul celalat in apropiere, si pe el, intri iarasi la Wireless Connection Properties, si in lista aceea ar trebui sa iti apara conexiunea ce am numit-o mai sus RETEAUA, si are si un semn specific in fata, o selectezi si dai OK.

Ma gandesc ca asta ai vrut, daca vrei si si imparti conexiunea la net de pe un laptop cu celalalt spune si iti scriu cum sa faci si aia.

Ce am scris mai sus e valabil pt XP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult,o sa-ti spun deseara daca mi'a iesit  ::)

Raman dator,ne vedem la o  :beertogether:

Thx!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0