PetrisorGhidu

Probleme stergator dreapta

37 posts in this topic

nu se pot da jos de pe brat decat partial rupte(sigur nu gasesti de cumparat) , daca ai vre-un prieten care are o masina dezmembrata (aproape orice masina) poti lua un brat , o tai jos si apoi o lipesti pe al tau . eu am luat de pe renault 19 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau te duci la un strungar si ti-o face din teflon

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strungar nu cunosc pe aici deci e mai complicat...

O sa incerc sa caut pe la dezmembrari poate imi surade sansa... sau poate are cineva din dezmembrari de vanzare aici pe forum... cu livrare in RO si apoi gasesc eu o varianta sa ajunga pana la mine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca la unii din dezmembratorii de aici de pe forum, gasesti topicurile la Bursa.

Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat un mesaj pe bursa. Merci de indicatie.

Oricum francezii cand aud de Volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca spuneai mai devreme , tocmai saptamana trecuta am trecut prin strassburg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cristi,

Nu-i problema. Daca toate s-ar potrivi asa cum vrem noi, viata ar fi mai simpla...

In alta ordine de idei, am gasit strungar! O sa ii dau duminica bratul sa imi faca garnitura din teflon (multumesc Alex pentru sugestie).

Cum garnitura in chestiune nu o mai am, intrebarea mea e: garniturile de pe brat sunt identice (caz in care omul isi poate lua cotele de la garnitura intacta)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu sunt la fel , ca sa fii sigur , uitate la diametrele "pivotilor" de unde ai desfacut bara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cristi,

Nu-i problema. Daca toate s-ar potrivi asa cum vrem noi, viata ar fi mai simpla...

In alta ordine de idei, am gasit strungar! O sa ii dau duminica bratul sa imi faca garnitura din teflon (multumesc Alex pentru sugestie).

Cum garnitura in chestiune nu o mai am, intrebarea mea e: garniturile de pe brat sunt identice (caz in care omul isi poate lua cotele de la garnitura intacta)?

Sunt la fel. Cred ca mai bine desfaci ansamblul stergatoarelor, ca are cateva suruburi si il duci cu totul, ca mai bine ia cotele de pe "putza" pe care se infige bucsa. Si asa poate si el verifica daca se clipseaza fortat, ca daca intra usor, o sa iasa la fel de usor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Dupa ce am cumparat mecanismul de la Sarsaila (multumesc pentru calitatea piesei si a livrarii), astazi un prieten mecanic de meserie, in 15 minute, cu o dexteritate impresionanta si multa siguranta de sine, mi-a schimbat mecanismul de la stergatoare.

Am ramas uimit cat de simplu (pentru unii) se poate scoate masca ce acopera mecanismul...

Dupa 3 luni si jumatate chestiunea e rezolvata

Merci tuturor pentru ajutor si indrumare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo!

Acum ca stii cum sta treaba, o poti rezolva si singur. :)

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sper sa nu fiu ghinionistul de serviciu... poate in urmatorii 15 ani nu se mai intampla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now