BoggDaNN

Ceasuri bord facelift

28 posts in this topic

.....este foarte adevarat ca este in cem....si ecm dar pt GDI si DIESEL.... :smile:....nu pentru turbo/petrol

am uitat sa mentionez ca si CEM provine de pe acceasi masina care avea ceasuri,cem,instalatie cruise...

Tin sa-i multumesc inca o data lui Cristi-Kappy de pe forum care a avut amabilitatea sa vina la mine acasa si sa-si desfaca masina(s40/2001) ca sa vedem despre ce este vorba.....dar tot nu i-am dat de cap.....momentan.....El are cruise....instalatia mea este identica cu a lui..mufe.....pini....etc....singurul semn de intrebare este ca eu am ceasuri de 2003 fata de a lui...2001 ce are el pe masina....si inclin sa cred ca cei de la reprezentanta au dreptate cred.....au spus ca fiecare VIN al masinii trebuie sa corespunda cu DIMM (ceasuri bord) al fiecarui VIN......OARE?

Sper ca nu plictisesc pe nimeni cu acest topic si rog moderatorii acestui topic sa ma atentioneze daca am sarit...."calul".....Multumesc

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca sunt care au facut. Trebuie modificate firele (identificate intai), ca nu mai vin pe aceleasi culori si mai trebuie pusa o rezistenta la led-ul de ESP (daca ai), ca o sa ramana aprins, fiind alta valoare (la bordul vechi ai becuri, iar la bordul nou ai leduri) si in tot sistemul ESP este inclus si bec-ulm care trebuie sa aibe o anumita rezistenta

Salut!......Am incercat ieri chestia cu rezistenta.......nu merge!

Deci,la mine dupa ce am schimbat ceasurile,becul de la DSA,se aprinde pentru 2 secunde,cand pun contactul si apoi se stinge.In mod normal daca apas butonul pentru decuplarea DSA-ului,beculetul ar trebui sa se aprinda si sa ramana aprins(cel putin asa era inainte de schimbarea ceasurilor),in schimb acesta ramane stins.Am incercat mai multe rezistente(valori diferite....de la 1.2 , 2.2 ,15 ohmi........)si nimic........ba, dimpotriva,cu rezistenta inseriata,becul nu se mai aprinde nici atunci cand pun contactul.

Pana la urma sa fie o problema de soft?............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie la schimbarea ceasurilor îmi da o eroare DSA DTC 122....și apare acel semafor pe culoarea galbena(nu rosu/verde) ...cred ca e legat de senzorul dreapta fata roata.. (VSS)..Vehical speed signal....missing..iar aceasta eroare e legata cumva și pt Cruise. (Sau are legatura)....se poate fie și din soft fiindcă toate ecu trebuie împerecheate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now