Guest dj_silan_2006

Ce Euro are volvo s40 din 99

19 posts in this topic

Nu gasesc nicaieri unde sa scrie ce euro are si vreau sa-l inmatriculez. Ma poate ajuta si pe mine kre va rog.ink nu am gasit nicaieri si pe forum spune k are euro 3 si sunt nedumerit.multam fain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e benzina e Euro 2 sigur. Diesel tot Euro 2 e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e model 2000, adica dupa 06/1999 si e benzina 1.6, 1.8 sau 2.0 e euro 3.

1.6 - 109cp - cod B4164S2

1.8 - 122cp - cod B4184S2

2.0 - B4204S2 -136cp

1.9D 90cp este euro2

Ar mai fi euro3 si 1.8GDI 125cp, dar astea le diferentiezi doar prin cod, nu prin putere.

Daca dai si codul VIN atunci e simplu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@c2301 modelul motorului tau este cel specificat de  rand  putin mai jos adica B4164S2, deci din spusele lui este Euro 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc volvo460...nu sunt prea linistit nici asa pentru ca am citit pe un alt topic despre faptul ca cineva a patit-o: un inginer de la RAR, desi in lista lor aparea motorul la euro 3 la trecut in carte euro2. Am emotii in continuare... Oricum, multumesc de incurajare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, eu am patit-o :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru promptitudine, dar stie cineva unde este stantata seria pe blocul motor? Eu am cautat-o (ma rog cat pot vedea ) si nu dau de ea. Daca stie cineva ...AJUTOR!

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Din cate-mi amintesc de la RAR, este undeva pe langa galeria de evacuare, in spatele motorului, in stanga lui cum te uiti la masina. Nu garantez 100%, dar pe acolo e. Atentie mare, daca-ti citesc aia modelul de motor de pe bloc, pe el e stantzat B4164S (pentru ca blocul e acelasi cu B4164S2), chiulasa difera insa (are variator de distributie), si sa nu-ti treaca in talon ca mie Euro 2.

    Bafta mare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Midnight Caller, raman dator...O sa am grija "sa ma cert" cu ei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da seria de sasiu si acoolo scrie ce tip de motor ai.

Mai exista pe capacul de la distributie un stiker rosu pe care e trecuta seria si tipul motorului.

Si mai este scris pe marginea shortblockului, in dreapta spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e tipul motorului si este euro3 100%.

Eu am inmatriculat mai multe Volvo de 2.0 turbo (T 165cp si T4 200cp) si pe blocul motor era trecut B4204T la ambele.

Desi unul era T3 si altul T5. In CI cei de la RAR le-au trecut corect, adica B4204T3 la cel de 165 si B4204T5 la cel de 200.

La unele stikerul era cazut.. la altele nu. Oricum, ei se iau dupa seria de sasiu.

Tipul de motor este codificat in simbolurile 6 si 7 din VIN.

In cazul tau 10 = B4164S2, deci Euro3.

daca era 11, era problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru explicatii ...tuturor !

M-am uitat pe blocul motor, am gasit seria stantata (pe bloc, in stanga spate cum te uiti la masina, se vede relativ usor), dar acolo este trecut doar B4164S si sub el un numar de 8 sau 9 cifre. Sper sa nu am probleme....

Inca odata MULTUMESC tuturor celor care s-au deranjat pentru mine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e tipul motorului si este euro3 100%.

Eu am inmatriculat mai multe Volvo de 2.0 turbo (T 165cp si T4 200cp) si pe blocul motor era trecut B4204T la ambele.

...

Eu tot B4204T am, dar e cel de 160 cp, an 1999. Euro 3 sau 2?

Share this post


Link to post
Share on other sites

euro2... ca ai B4204T2

La pozitia 6 si 7 in VIN ai 25 banuiesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vin: YV1 V S 1922XF 357473, motor: B2404T serie: 1645780 - Cam astea's ale mele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danke, mister research! :)

Pana la urma e mai bine asa, less expectations cand ma duc la ITP...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la RAR, am cartea romaneasca a masinii si, intr-adevar modelul produs dupa luna a 6-a 99, cu seria de sasiu YV1VS10F3.... cu motor B4164S2 (chiar daca pe bloc este stantat B4164S) are euro 3, este model 2000. In sfarsit sunt linistit ! Multumesc inca odata tuturor celor care au incercat sa ma incurajeze ! Succese tuturor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now