Sign in to follow this  
Followers 0
cristianzimbru

volvo s40

5 posts in this topic

Buna ziua,as fi intersat sa cumpar un volvo s-40,an 2006,07,08,am tot stat pe ganduri intre audi a4 b7 si s-40,sincer sa fiu volvo arata mai bine la interior,arata altfel,imi place mult,as vrea un motor diesel 1,6 sau 2,am tot citit ca la motorul de 1.6 sunt ceva problme cu fitrul de particule,ca e cam puturos motorul,nu caut o masina de curse,o masina ce o folosesc in oras si la drum intins,as vrea sa ma sfatuiti voi,cei ce au experienta volvo,am citit pe forum,unii zic sa nu-ti cumperi motorul de 1.6,sa cumperi mototrul de 2 litri,intrebarea mea este,cate variante de motorizare sunt la 1.6?,eu am inteles ca ar exista doua variante la 1,6 diesel,ca la sistemul audio este recomandat sa ai iesire usb si auxiliara,la ce trebe sa fiu atent cand o cumpar,caroserie,interior,partea mecanica,clar o sa merg la un serivce pentru verificare si ce tip de ulei este recomandat pentru aceasta masina,va multumesc si o zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca nu prea cunoști ce model vrei și nici ce buget ai .

1 la mana 2004-2007 este prima generație de s40. Fugi tare de ea pt ca e bătrână zi cu bube pe electrica .

2 la mana 2008 este mai ok iar la 1.6 diesel ai o singura varianta de 109cp cu bune și rele.

Dacă însă tu compari masina cu B7 nu avem cum sa punem în ecuație motorul de 1.6l și atunci ajungem la 2.0d .

S40 cu 2.0D găsești pana la my2010 iar prețul este peste B7 de la Audi care dacă ma întrebi pe mine e mai masina .

S40 e ieftin numai în varianta 1.6 la fel și Audi

Când afli ce buget ai sa ne spui și noua, nu de alta dar cel mai ieftin 2.0d este 6500e iar restul bat spre 10000e iar la banii ăștia îți iei B8 .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dispun de 8000,asta vroiam sa aflu,daca se merita b7 sau s40 si ce an,multumesc pentru parere,am sa ma feresc de ce ai specificat,sincer nu cunosc prea bine volvo,din ce am vazut la noi nu prea gasesti s 40 motor de 2 l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut 4 de 2l deci găsești dar costa .

Îți recomand un 2.0d fără DPF MY2010. Au fost câteva vândute de noi sunt mai rare și trebuie sa apară la vânzare.

Dacă te grăbești e una la Cluj de vânzare din ce am văzut pe net.

Mai exista varianta benzina 2.4. Sunt câteva de vânzare la preț de semințe. Motorul tine o veșnicie, consuma cam mult dar cu gaz iese consum de diesel iar în 5 ani cat dai pe impozit și gaz economisești din fiabilitate motor. Adică nu dai bani pe volanta, egr, turbo, injectoare .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha,am inteles,momentan nu-s in tara,o sa caut si daca gasesc ceva cum ai specificat o sa iau,daca nu astept pana gasesc ceva ok:d tinem legatura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0