Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

i love VOLVO

Cumpar CD player XC 90 2004

18 posts in this topic

Dupa cum spune si titlul caut cd player cu magazie de 6 cd-uri pentru xc90 2004 decembrie ( in cazul in care si luna conteaza) 

cod 30679465-1 .

Astept oferte si calitate.

 

 

20170122_154403.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai securitatea pe Most dezactivata ?

Altfel nu merge și trebuie desfăcuta unitatea optica și mutata . 

Cel mai bine cumperi unitate optica noua . 

http://m.ebay.com/itm/VOLVO-XC90-S80-S40L-S60-6CD-Changer-Mechanism-KENWOOD-CHRYSLER-JEEP-DODGE-Mp3-/302208696767?nav=SEARCH

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca stii ca mai bagat in ceață Bogdan, nu? Am desfacut unitatea  care este pe masina si am gasit niste tablițe sarite ( cele pe care vine cd-urile) 2 cd-uri inauntru si cam atat. Eu l-am desfacut ca sa vad vreun cod nu sa-l repar pentru ca habar nu am.  Pun si o poza cu el desfacut ca sa vezi despre ce table este vorba. Mai multe detalii nu am pentru ca nu ma stiu. Oricum apreciez mesajul tau. 

20170122_154413.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Bogdan G a spus:

Ai securitatea pe Most dezactivata ?

Altfel nu merge și trebuie desfăcuta unitatea optica și mutata . 

Cel mai bine cumperi unitate optica noua . 

http://m.ebay.com/itm/VOLVO-XC90-S80-S40L-S60-6CD-Changer-Mechanism-KENWOOD-CHRYSLER-JEEP-DODGE-Mp3-/302208696767?nav=SEARCH

Alooo... Robert are xc90 2004, cu magazie de cd-uri integrata in hu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alooo . Coteț cum sa fie în Hu pt ca xc90 nu are hu . Are componente legate intre ele prin fibra optica (MOST).@Robert . Rotile alea sărite sunt defectul . Buba e ca nu se poate repara sau cel puțin eu nu am reușit și nu știu pe nimeni care sa fi reușit pt ca dacă te uiți cu atenție au piciorușele rupte .

Rezolvarea este alta unitate optica pe care o pui în carcasa în locul celei actuale .

Dacă iei toată magazia de cd-uri nu va merge decât dacă ai dezactivata securitatea pe fibra optica .

Sunt mașini care au dezactivata securitatea și poți schimba componentele fără probleme . Altfel merge muzica 30 sec după care gata .

Ai înțeles acum ?

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau MOST security OFF la reprezentanta si se rezolva simplu problema. Problema e ca ei n-au auzit de lucrul asta si trebuie sa le explici muult ca sa stie ce sa faca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are intradevar 2 mufe cu fibra optica si daca am pus contactul sa o pun in D ca sa pot baga inapoi unitatea de clima si cd-playerul am ramas cu srs si triunghi aprins. Asta nu-i bai ca azi au sters baietii eroarea si au facut si tüv. 

In concluzie trebuie sa o las balta si sa ascult radio in continuare? Nu am ce sa-i fac baieti pentru ca nici nu ma stiu. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ți-am dat mai sus rezolvarea .

Nu am cum sa vin în Germania să-l schimb eu .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan te rog ceva. Mai explica-mi odata ca la prosti ce trebuie sa cumpar si cum sa fac ca nu am inteles mare lucru. 

Hai ca iti spun ce am inteles eu: sa cumpar unitatea din linkul trimis de tine si sa o bag in interiorul cd-playerul-ui din 90. Intrebarea este cum sa bag aia in ala? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desfăcand cele 4 șuruburi care țin unitatea optica .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, ai oprit video când a intrat soția ta și a văzut ca i-ai zgâriat masa, și nu ai vrut sa vedem finalul???

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am vazut clipul se refera la desfacerea suruburilor si decuplarea mufei ceea ce am facut si eu din prima. Am crezut ca imi arata schimbul unitatii optice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune mana și cauta singur . Poate găsești vreun film 4d și iti iese o mana din ecran sa te ajute . 😂😂

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat tot felul de tutoriale dar nimic sa-mi arate concret. Pur si simplu nu stiu ce sa comand si ce sa fac. E exact acelasi lucru sa-ti pun o chitara in mana si nu stii sa o manevrezi. Dar poti invata daca cineva iti arata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unii mai învață și singuri .

Pe mine nu m-a învățat nimeni sa repar calculatoare, te naști cu talentul de a "surubarii" după care în timp te perfecționezi . 

În cazul tău ti-am pus link-ul cu ce trebuie cumpărat.

Cat de greu poate fi sa desfaci o unitate optica? Ai câteva șuruburi și o panglica . 

Poți eventual da un mail celor care vând astfel de unități și poate îți zic ceva . 

Eu am pus din HU 850 în unitate de XC 90 cod 30737972 iar unitatea optica e identica . 

Nu m-am gândit sa fac poze pt ca  nu e nimic deosebit înăuntru și nici nu  e greu de făcut swap ul .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In postul 3 se vede cd playerul meu ceea ce inseamna ca l-am desfacut in bucati, nu-i poza luata de pe net dar tu tot nu ai inteles ideea ca nu inteleg ce sa cumpar si ce sa schimb. Nu mai bine vrei sa ti-l trimit, ii schimbi tu ce e de schimbat , imi spui cat costa per total cu manopera, piesa, transport, iti fac transfer bancar si il trimiti inapoi?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

În postul nr 2 ti-am dat link cu ce trebuie sa cumperi .

Pune poza cu unitatea ta optica adică cu cd changerul dar fără capace desfăcute ci asa cum este el .

Dacă vei compara pozele descoperi clar ce trebuie sa cumperi . 

Share this post


Link to post
Share on other sites