adrian.mares

Cum sa ne recunoastem pe soselele patriei

227 posts in this topic

Eu sint si broscar (VW Broscuta, Kaffer), motociclist si ne salutam cu farurile. 1 - 2 flashuri, oricum care stie cum e faza intelege si raspunde. Care nu si mai ales care nu stie ca masina pe care o conduce este una speciala, poti sa-i faci in toate felurile ca tot nu pricepe. Deci important este sa ne dam atentie unu' altuia. Parerea mea ... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal , multi isi mai dau seama de salutul pe strazi , normal doar vede ca sunt Volvo rar , poate sa dea si el un flash si broscutza si mai multe care nu prea mai sunt pe la noi prin Romania  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proprietarii de Volvo nu m-ai saluta?  ???

In ultima saptamana am facut 1200 de km si mai ales la drumul de intoarcere au fost ceva Volvo-uri pe drum si nici nu au salutat, nici nu au raspuns.

...Poate ca noi de pe forum, nu suntem un exemplu destul de bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma eu ii salut ,asa: un singur flash un semnal stanga si ala e salutu , nu stau sa ma bag in depasiree :)))) si multi au semnalat salutul pe care l-am dat

   Toate bune ! ;D

De vreo 2 ori am salutat si eu un volvo dupa ce l-am depasit cu semnalizare stanga dreapta - stanga dreapta si am primit... stiti voi ce ;) De atunci salut doar daca sunt salutat.

Ti-am dat quote tie Jhonny B pentru ca esti sofer pe tir si tre sa stii ce inseamna semnalul  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu unul sa va spun drept cind am fost la capitala pe tot drumul(dus si intors) daca am vazut 2 volvo(un s80 negru si cu toate geamurile negre,si un v70 Ifase),dupa ce le-am salutat am primit  :thefinger:(poate ca am nr.straine si ca e modificata?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am inceput sa vad numai cefe late in diverse modele de Volvo, mai ales in XC90. Incepe sa devina riscant sa saluti, cine stie ce chiparos mai deranjezi. Cred ca au inceput sa se plictiseasca de BMW si AUDI si migreaza spre volvo. Hai ca iar m-am enervat!  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad zilnic sute de volvo. Sa fim seriosi...nu e un brand chiar atat de exclusivist. Ma uit si eu dupa stickere dar nu am timp sa-l vad decat daca sant in spatele lui si il are lipit pe luneta. Cum dracu sa vezi stickeru si sa mai si reactionezi daca te intalnesti cu respectivul venind din sens diferit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu de cite ori am depasit un volvo (pe sensul meu de mers) i-am facut semn 2 sec. cu avariile - TOTI mi-au raspuns ori cu un flash ori cu avariile. Deci se poate.

Cu cei car vin din sens opus nu prea m-am inteles...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu de cite ori am depasit un volvo (pe sensul meu de mers) i-am facut semn 2 sec. cu avariile - TOTI mi-au raspuns ori cu un flash ori cu avariile. Deci se poate.

Cu cei car vin din sens opus nu prea m-am inteles...

Poate au luat-o drept semn de multumire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cel mai simplu cu stergatoarele de la parbriz, iar daca ploua sau ninge si un claxon

Asa nu cred ca deranjeaza ceilalti participanti la trafic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cel mai simplu cu stergatoarele de la parbriz, iar daca ploua sau ninge si un claxon

Asa nu cred ca deranjeaza ceilalti participanti la trafic

Eu zic ca mai bine deschidem si inchidem toate geamurile de la masina de doua ori.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

Sau coborim putin si dam (cu o mica urma de disperare) din maini

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vedeti un bmw alergat de un volvo , sau invers, ala din volvo eram io.

deci nu prea am timp sa salut, decit dupa...

(in curind se va aplica si pentru ala din rs)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No...buna treaba.... Lasa-i si pe ei sa se bucure de "avioanele lor"  :D Ca oricum sfarsesc pe marginea drumului....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu propun ca dupa flash-urile de rigoare sa aratam si semnul "Victorie", ca e tot cu "V" de la Volvo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"daca vedeti un bmw alergat de un volvo , sau invers, ala din volvo eram io."

iuli - nu pot fi si eu ?    :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine-nteles. insa oamenii vor sti cine este:

850 = matrixx , s60 = iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D Tare asta! Daca e XC 70 sint IO. Avand in vedere ca merg mai mult la drum si am un consum mediu de 12 - 12,2 inseamna ca trag si eu un pic de ea, nu? ;)

bine-nteles. insa oamenii vor sti cine este:

850 = matrixx , s60 = iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si eu flash-uri unui S60 negru care facea stanga de pe bulevardul timisoara catre apaca, si-mi acorda prioritate. Soferul s-a uitat foarte ciudat la mine. apoi m-am gandit ca n-a fost o idee prea buna sa-i dau flash-uri, poate intelegea ca-l las sa se bage si faceam vreo boacana  ;D Cred ca a crezut ca-l las sa treaca, apoi n-a inteles de ce n-am franat si de-asta s-a uitat urat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Statistica mea aproximativa imi spune ca din 10 masini salutate, raspund maxim 2. Eu salut cu flashuri ... M-am cam saturat sa-i salut, unii chiar nu par a dori sa faca parte din Volvo club vreodata. Dar asta e ..... ;)

Am facut si eu flash-uri unui S60 negru care facea stanga de pe bulevardul timisoara catre apaca, si-mi acorda prioritate. Soferul s-a uitat foarte ciudat la mine. apoi m-am gandit ca n-a fost o idee prea buna sa-i dau flash-uri, poate intelegea ca-l las sa se bage si faceam vreo boacana  ;D Cred ca a crezut ca-l las sa treaca, apoi n-a inteles de ce n-am franat si de-asta s-a uitat urat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca majoritatea nu stiu de existenta ,in primul rand al clubului ,salutul si formele lui nici nu cred ca intra in discutie.

De multe ori ies in oras cu tricoul ( n`am masina) si salut ,pieton fiind. Cei care nu`mi raspund cu aceeasi forma de salut,imi zambesc. O fi bine,o fi rau?!(in sensu` ,rad sau nu de mine) ,nu`mi pasa. Mie imi place volvo si oamenii care conduc volvo. N`am intalnit nici un specimen care sa faca exceptie de la regula. Sunt un norocos,stiu . Eu zic sa salutam(indiferent de modalitate) in continuuare,e in spiritu` volvo lucru asta(respect pentru marca,parerea mea ).Cine cunoaste salutul STRICT pentru faptu` care are un volvo,simte salutul si stie exact pentru ce e. Restu`(cum e si in cazu` lui Catalin sau betty) nu stiu ce au sub fund si traiesc fericiti in banalitatea vietii de zi cu zi.

Va salut !  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine singurul care m-a salutat a fost KPAX la Scoala Iancului. Restul, fara succes. Dar am si avut "noroc" sa dau numai de domni la 4 ace in S80-uri, duduitze in C30-uri si persoane in varsta (70-80 ani) in S60-uri T5  :-\ (oi ajunge eu, oare, sa-mi mai conduc masina la 60 ani macar?). Deja XC90-uri nu le mai salut  :(.

Sorry, dar asta e realitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine singurul care m-a salutat a fost KPAX la Scoala Iancului.

si asta datorita faptulu ca parca stateam la intersectie ;) in cazul meu nici un fel de salut nu a functionat cu exceptia lui claudiupuiu asa cum e mentionat in citat si italnire ocazionale cu cei din club. in rest pa si pusi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-nteleg ca bucurestenii sunt mai putin deschisi in a socializa?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia de la mine din judetu' lu' peste daca le fac blitz din faruri sa-i salut zic ca e radar si dau in frane, asa ca nici o sansa... A, ba da, mi-am luat o injuratura printre dinti de la un nene tuciuriu cu xc90 fiindca am indraznit sa-l claxonez discret in sensul giratoriu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.