Guest Golfsburg

Baie de ulei sparta

6 posts in this topic

Uf, am dat intr-o groapa (pe str. Andrei Muresanu, care da in Pta Dorobanti) si mi-am spart baia de ulei. Nu e o groapa vizibila, e surpat asfaltul pe toata latimea strazii, mama lor de primari si de consilieri !!!!

Am mai mers cu masina cam 1 km si am oprit. Cand m-am dat jos era dara de ulei in spatele meu. Nu cred ca a fost afectat motorul, deoarece nu se aprinsese inca nici un bec in bord, deci nu am mers chiar fara ulei, mai ales ca avea de unde sa piarda, ca aveam  5.5 litri de ulei in motor...

Aveti idee daca baia de ulei e din tabla sau din aluminiu? Ma gandesc ca daca e din tabla se poate suda... nu stiu, ma gandesc si eu la solutii mai ieftine acolo unde nu este siguranta masinii la mijloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

garantat nu e tabla :(  dar se poate suda,mai greu e sa gasesti un sudor bun care sa sudeze materialul ala. eu am sudat baia la o lancia k , si nu am avut nici o problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-au dus problemele cu sudura,azi exista M.I.G. -uri si T.I.P.-uri, deci ai nevoie doar de un sudor cat de cat bun cu un astfel de aparat si problema se rezolva,am lucrat cu sudori care faceau minuni cu masinutele astea cu fir de aluminiu si otel,indiferent cat de mare este gaura. Pe vremuri eragreu sa sudezi o baie sau un bloc motor azi numai este. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E din aluminiu sigur. Eu am spart-o pe a mea pe la Campulung (Ag) si in aceasi zi mi-au sudat-o niste baieti pe acolo de un an de zile nu am probleme. se poate rezolva totul e sagasesti sudoru potrivt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

in sfarsit am reusit sa dau jos baia de ulei. Era sparta rau de tot. Pe langa faptul ca o bucata din ea lipsea, a fost sfasiata, mai era si o crapatura de vreo 10 cm.

Am gasit pe un forum al motociclistilor un tip care face sudura in argon. A taiat toata partea lovita si crapata si a pus un petec. A iesit incredibil de bine sudura. Il recomand cu incredere in caz ca aveti si voi nevoie vreodata, desi nu va doresc sa aveti probleme de acest gen...

M-a costat 150 lei... baia de ulei noua ar fi costat cred in jur de 500 euro.

Deci, daca aveti probleme vreodata:

Cristi 0740.592.777

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat Golfsburg, apropos filtrul ala de la tine, l-am adaptat. I-am taiat lamelele alea de cauciuc si l-am 'intro-bagat' invers. Multam inca odata. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now