Catalin76

de ce?

11 posts in this topic

Am si eu o mare curiozitate... de ce tetierele sunt fixe la Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna intrebare.

M-am intrebat si eu mult timp. Cred ca in urma studiilor facute (ce am gasit pe net) au ajuns la concluzia ca acesta este unghiul optim de inclinare al capului pentru confort optim si la impact din spate parca are tetiera niste tije ce se deformeaza astfel incat sa nu iti afecteze coloana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca sunt patentate si conform standardelor LOR de siguranta si confort (sunt identice de zeci de ani), aceea este cea mai buna pozitie... :) Le poti detasa, au doua butoane in spate cam la o palma sub marginea superioara a scaunului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fac parte din WHIPS (Whiplash Protection System) cu rol esential in protectia cervicala. 

Pe scurt...In cazul unui impact din spate corpul uman se misca asemeni unui bici arcuindu-se inainte si inapoi. In astfel de momente, in prima faza spatatul scaunului se deplaseaza cu cca 5 cm in spate pentru a reduce socul asupra gatului si a spatelui. Ulterior, corpul are tendinta de a se deplasa in fata. Astfel spatarul se inclina spre inapoi app 15 grade pentru a atenua miscarea. Asadar, cu centura pusa corpul este fixat pe scaun, iar tetiera fixa are rolul de a mentine gatul drept in linie cu spatele.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Horia ! Explicatie super !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca cititi in cartea masinii despre ele au un rol fantastic de protectie daca sunt folosite cum spune acolo, adika capul sa nu treaca de marginea tetierei, nu stiu ce fac cei mai mici, dar imaginati-va un impact frontal violent in care gatul si capul se duc pe spate fara tetiera sau intr-o parte...80% din cazuri poate fi fatal!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un v40 td model "98.si dupa un an de posesie am crezut si io  k am tetiere fixe.surpriza nu! se uita un prieten de-al meu la ele intro zi si ce n-am reusit eu sa le scot intr-un an de zile le-a scos el in 3 minute! am ramas mask.si el are Seat.

  e vb de tetierele de la scaunele soferului si insotitor,fatza asadar.

  Sub tetiere ,in partea din spate a scaunelor sun 2 clape care trebuiesc presionate.trebuiesc cautate cu simtzul tactil indeosebi.dar exista undeva la 10 cm stanga si 10 dreapta lateral.cautati asadar k exista.bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor, daca aplici presiunea corecta..poti scoate chiar si motorul de sub capota. A fi fixe nu presupuna a fi sudate

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now