Sign in to follow this  
Followers 0
alexandrubog

Ce faci cand vanzatorul nu vrea sa si scoata masina de la "Finante" ?

10 posts in this topic

Salut,

Deschid aici un nou subiect,in speranta ca ,poate,cineva are o solutie:

Dupa cum se stie,procedura(tampita dupa parerea mea) de vanzare-cumparare a unei masini este urmatoarea:

Vanzatorul si cumparatorul completeaza fisa si contractul de vanzare-cumparare,vanzatorul preda actele masinii ,scrie pe talon "instrainat catre" si isi primeste banii,urmand ca,ulterior sa se duca(vanzatorul) la propria-si administratie financiara pentru a si scoate masina din evidenta.Fisa stampilata de catre administratie este predata cumparatorului,devenit proprietar de facto al masinii urmand ca acesta din urma sa mearga la Administratia Financiara pentru a si o inregistra ....si acum vine partea nasoala:ce te faci tu,in calitate de cumparator daca,din diferite motive vanzatorul amana sau tergiverseaza mersul la administratia financiara impidicandu te pe tine ca si cumparator sa ti inregistrezi masina si implicit impidicandu te sa o inmatriculezi?Problema este spinoasa mai ales ca,din cate stiu eu,pe talonul vechiului proprietar nu poti merge decat 30 de zile...care sunt caile legale de actiune?ce se poate face?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta,cel mai corect ar fi sa-ti dea actele in regula,in caz contrar,poti sa inaintezi un ...dosar.

Eu am patit ceva asemanator la un camion,cand am fost sa-l inmatriculez am aflat ca avea 57 mil (!!!) in lei vechi restanta la impozit .La-am inrebat ce facem,am folosit masina cam 2 luni,dar am convenit la o suma pe care am sczut-o din pretul pe care l-am dat,in final am dat masina inapoi si am luat banii ,mai putin suma respectiva.Sa inteleg ca persoana de la care ai cumparat,nu vrea sa o radieze? E persoana juridica? asa poate mai inteleg...sau e pusa sub "gaj"...?si atunci poate se explica...

Sfat,mic, dar poate te lamuresti un pic ;D : du-te la administratia financiara unde este inscrisa masina,si fa pe "naivul" si cere cateva date,daca sunt restante ca trebuie sa le platesti tu,,,ceva de genul..si vezi care e buba.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi..omul e "persoana fizica" ca sa zic asa  ;)...masina e pe persoana fizica...ce sa fac,sa i platesc eu restantele la fisc ca sa l induplec sa scoata masina? e o mare tampenie...in mod normal,legiuitorul,daca vrea prin acest lucru sa i oblige pe rau-platnici sa si plateasca restantele trebuie sa actioneaza numai asupra vanzatorului,ca la vanzarea unei case,respectiv sa nu se poata face tranzactia daca nu vine cu o hartie care e valabila sa zicem 48 de ore...dar practic legiuitorul loveste in mine care nu am nici o vina (cumparator) sa sa oblige vanzatorul sa si achite restantele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai legiuitorul face exact ce zici tu, nu ii elibereaza actele necesare vanzarii pana nu achita tot. Faptul ca tu dai banii din mana fara sa ai tot ce trebuie, nu e problema legiuitorului, e prostia ta. Oricum, nu e cea mai mare prostie, stiu oameni care au dat banii pe masina fara sa verifice actele, seriile, etc. Mult mai grav decat sa ii platesti omului amenzile restante.

Din acest motiv nu las nici un prieten sa cumpere masina fara certificat fiscal. Ala nu se elibereaza daca omul are amenzi neplatite, impozite restante, etc.

Niciodata sa nu te duci sa iei masina dupa 15.00, cand e inchis la taxe si impozite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce intelegi prin certificat fiscal?o hartie care arata ce restante are vanzatorul?sau te referi la stampila pe fisa completata deja si care arata ca vanzatorul a scos o din evidente?Pentru ca in al doilea caz,pe buna dreptate vanzatorul poate obiecta ca nu scoate din evidentele fiscului masina pana ce nu primeste banii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca tii cu ursul :P ??

Vrea banii, pune stampila. Te duci cu el la finante. Nu vrea, nu o pune, te duci la un vanzator care vrea sa lucreze conform legii. Oricum, daca pune stampila fiscul pe fisa, nu inseamna ca o scoate de la impozit, deci nu face cine-stie-ce gest maret, periculos, sau nu-stiu-cum.

EU am avut o problema inversa, cand am vandut BMW-ul, am dat cumparatorului tot ce trebuia, legal, si asta mi-a zis la un moment dat ca a trimis la mine la finante certificatul prin care atesta ca a pus-o pe numele lui. In decembrie, cand m-am dus si eu ca tot omul sa imi platesc impozitele, sa intru in anul nou fara datorii la stat (am bani de daaat/am datorii la stat/am bani de daaat :D ), ma trezesc si cu 750 roni impozit restant la BMW.

M-a luat capul, ca nu mai aveam telefonul aluia, decat copie dupa buletin (si in caz de vanzare, si in caz de cumparare, faceti copii LA TOT!!! acte semnatari, acte masina, CI, etc.). Mi-am zis..  "sa vezi ca asta inca merge cu masina pe numele meu!"

I-am trimis scrisoare cu "da-mi telefon, ca altfel", omul m-a sunat, intradevar, un an de zile si ceva mersese pe numele meu, acum s-a apucat de acte rapid. Aia de la finante de la el au luat data contractului de buna, i-au calculat si impozit si penalitati, si mi-au trimis situatia lui. Si asa au disparut aia 750 de la mine, si s-au dus la el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-l cu binisorul (vorba dulce...mult aduce  ;) ) si explica-i ca daca nu o radiaza de la fisc...TOATE! amenzile de parcare,si de la politie,impozitul, vin pe adresa de la fisc...si de aici ii apar problemele...lui... ;D ca masina in acte e a lui...

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Sau asa, cum zice SFC... :D Zii ca stii unde sunt radarele fixe pe DN1, si ca iti vei face o placere zilnica in a trece prin ele cu 150 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de obicei sunt foarte precaut. numai ca in tara asta cine e precaut de multe ori pierde...in cazul asta am fost dezinformat apropo de procedurile propriu zise si apoi am avut intelegere fata de vanzator care mi a zis ca nu poate lipsi mai mult de juma de ora de la serviciu deci nu puteam traversa bucurestiul ca sa mergem la administratia financiara

.opinia mea este ca,legiuitorul ar trebui sa prevada ca in  momentul in care se dactilografiaza acel contract de vanzare cumparare,sa fie prezenta si acea fisa fiscala...daca vei citi acel contract in obligatiile vanzatorului nu intra decat sa mi predea actele si cheile de la masina.

Legal vorbind ,un contract de vanzare cumparare trebuie finalizat cu inmanatul banilor(pretul)...asadar inmatricularea ulterioara nu are legatura cu contractul de vanzare cumparare,deci,legiuitorul ar trebui sa procedeze ca la vanzarea unor imobile unde nu poti incheia acel contract de vanzare cumparare si implicit sa platesti pretul fara acea adeverinta..in cazul vanzarii de masini aceasta adeverinta nu are legatura cu contractul propriu-zis ci are legatura cu inmatricularea ceea ce este stupid dupa parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am ales o optiune mai eleganta:m-am prezentat la circa financiara si am prezentat actul de vanzare cumparare,actele masinii si o cerere din care a reesit ca incepand cu data din act vreau sa platesc impozit si ca vanzatorul a fugit dupa ce a luat banii.Politia a descoperit ulterior ca oamenii de acest gen apeleaza la anumite birouri de acte,pentru ca cele doua stampile de pe fisa de inmatriculare sunt obligatorii,cum deasemenea nu se intocmesc acte fara fisa anexata.Depinde de ce fel de oameni sunt la finante,pentru ca la ora actuala au putere mare de actiune.Nu trebuie rugat cel care vinde sa-si faca datoria de cetatean!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0