Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Nick

am probleme la cutia de viteze,ajutati-ma va rog!

3 posts in this topic

salut1am un s40 pe benzina 1.8,l-am cumparat prin august din belgia,mi-a mers vre-o 10000 de km,i-am dau mai tare cu roata virata catre stanga si mi-a sarit siguranta care tine laleaua(asa mi-a spuns mecanicul ca se numeste),in prima faza am crezut ca mi s-a rupt discul de ambreiaj,in fine am pus siguranta la o reprezentanta dacia,mi-a sarit si a 2a oara la vre-o 100 si ceva de km de casa,mi-a pus-o inca odata si iar mi-a sarit,dupa care am dus-o din service in service,am auzit o mie de pareri si nu am stiut ce sa mai cred,pana la urma mi-a spus un inginer auto ca ar fi din grup,am luat seriile de pe cutie si mi-am dat seama ca e cutia de renault asa ca am vb la buc la dezmembrari de renault si am cumparat cutie,am venit cu ea la pitesti mi-a dat-o un mecanic pe a mea jos,si am constatat ca nu e la fel,era total diferita,i-am dus-o inapoi aluia la bucuresti.mecanicul asta a zis ca imi face el cutia asta si a sudat siguranta asta,a zmuls-o si din sudura si atunci m-am hotarat sa ii schimb grupu,am vazut un volvo la valcea la dezmembrari am vb cu cei de acolo si mi-au zis ca imi fac ei cutia,ca imi pun grupu din cutia care era pe masina care o aveau acolo,dar masina aia era diesel,asa ca nu s-a potrivit mai nimic din ea,am avut "noroc" ca mecanicul care imi facea cutia si-a dat seama ca are el piesele care imi trebuiau dintr-o cutie de renault 11,intr-adevar s-au potrivit,mi-a facut cutia de viteze,am pus-o pe masina,mi-a mers 1000 de km,dupa care i-am dat u scart cu roata catre dreapta si mi-a sarit iar,am dus-o ieri la un mecanic mi-a pus iar siguranta si m-a tinut pana acas,a pus niste distantiere la planetara din stanga ca zicea ala de la valcea ca e planetara scurta ca nu ar avea voie sa mai faca.....acuma pur si simplu nu stiu ce sa ii mai fac,acuma e stricata,am lasat-o asa ca m-a scarbit,am bagat la bani in ea de mi s-a luat si tot nu am rezolvat-o.......daca stiti vre-o cutie de vanzare ca ma gandesc ca daca as schimba-o poate nu mi-ar mai face....sau daca nu as vinde-o asa stricata dar problema e ca nu am imatriculat-o are numere rosii.....nu stiu ce sa mai fac,e prima mea masina si am avut un ghinion cu ea.....poate ma puteti ajuta!ms...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da... se mai intampla din astea la prima masina.

Ai gresit cum ai procedat.  :(

Intodeauna dar intodeauna, daca cumperi piese de ocazie de la necunoscatori, alegele dupa codul stantat pe ele si dupa exact caracteristicele masinii tale (motor, an de fabricatie, dotari, etc).

Si cea mai mica piesa are un astfel de cod.

Nu te mai duce cu masina la toti "meseriasii" ca o sa iti spuna fiecare altceva. Daca isi vor aplica toti nastrusnicele idei, iti vor distruge  masina si nu se va considera nici unul vinovat.

Inarmeaza te cu rabdare, cu programul de service de la VOLVO (VADIS se numeste), incearca sa le gandesti logic si intreaba oameni care au avut sau au volvo, inainte sa mai ei o decizie.

In cazul de fata, daca o cutie noua iti pare scumpa, mai fa o tura la dezmembrari si ia una intreaga. In asta de acum, dupa ce si-au bagat "maestrii" nasul in ea, eu nu as mai avea incredere.

Revino la starea initiala, la ce au facut desteptii aia pe la planetare sau unde au mai umblat.

Ptr asta vezi ca exista www.dez.ro... si sunt baieti vechi si de incredere pe forum, care te pot ajuta cu o alta cutie.

Mult succes!  ;)

P.S. Oamenii astia pe care i-ai descris aici sunt normali? Erau beti? Parintii lor erau rude apropiate?

Ar trebui adunati toti intr-un loc departe de lume... cat mai departe!!!  :banghead: :banghead: :banghead::angryfire:

mecanicul asta a zis ca imi face el cutia asta si a sudat siguranta asta,......

....dintr-o cutie de renault 11,intr-adevar s-au potrivit,mi-a facut cutia de viteze,....

....a pus niste distantiere la planetara din stanga ca zicea ala de la valcea ca e planetara scurta....

:banghead::angryfire: :angryfire:

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum a zis si Adi 2727  intra pe www.dez.ro  si cauta ..........numai sa iti fie cutie pt masina si motorizarea ta,sa le specifici.....

bafta.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0