Sign in to follow this  
Followers 0
kramerik

chiulasa?

2 posts in this topic

Dupa un drum de 6000km la care am completat cam 600ml de ulei am ajuns cu bine acasa in romanik noastra.la vreo saptamana mi se urca temperatura la apa.scot termostatul de apa si constat k e plin de ulei.zik o fi de la ul;eiul ramas anterior prin instalatzie.curatz pun la lok.a doua zi dupa numai 25de km aceiasi problema.temperatura ,termostat plin de ulei.in fine al scot aduk utilajul in curte si al desfac,banuita fiind garnitura de chiulasa.insa dupa un studiu mai amanuntzit gasesc chiulasa crapata la 2 pistoane intre intrarea de motorina de la injector si valva cea mare.in plus cam in dreptul tuturor injectoarelor se observa crapaturi.

intrebarea mea este de la ce pot proveni aceste crapaturi?mentionez ca pana acum 2 luni motorul nu manca pik de ulei.intre schimburi nu completam nimik.trebuie schimbata chiulasa?

motorul este un D4192Tsau altfel spus un motor de renault F8QT cu seria c038572.pe chiulasa mai scrie FDP 9466.o fi chiulasa crapata sau doar garnitura(e compusa din 3 straturi de tabla).?

daca cumpar alta chiulasa trebuie rectificata?

 multzumesc anticipat si daca avetzi idee ce garnitura imi trebuie lasatzi va rog un mesaj.eu am cautat azi la 4 magazine si nu am gasit ceva asemanator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pe masina pe tatal acestui motor, care este acelasi bloc de F8Q, numai ca nu are pompa si injectoare electronice.

La a mea nu se rectifica chiulasa. Are niste distantiere intre bloc si chiulasa. Asa se regleaza.

Oricum trebuie sa desfaci acolo, deci vei vedea exact care este problema.

Succes!  ;)

Edit: daca ai avut probleme cu garnitura de chiulasa pana acum, crapaturile din chiulasa pot fi datorate intrarii apei in cilindrii. Apa se transforma in hidrogen si... boom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0