Guest POP

Ce marca de cap planetara ? inel zimtat ABS !!!

5 posts in this topic

Salut,

Intrucat se pare ca trebuie sa schimb capetele de planetara (cu inel ABS. buduf, coliere) am de ales intre urmatoarii producatori :

- PRODUCATOR VECTOR 194.06

- PRODUCATOR CIFAM         257.07

- PRODUCATOR METELLI 308.06

- PRODUCATOR GKN         419.38

1- un sfat la ce marca sa ma opresc

2- se pot gasi preturi mai bune?  ;)

3-ma poate ajuta cineva cu un link sau o fotografie cu partea din dreapa motorului unde vine admisia de aer motor /filtru

( ::) cred ca la admisia aer inainte de filtru de aer imi lipseste un grilaj protector sau o portiune de conducta - nu sunt sigur si as vrea sa verific acest lucu)

Va multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe GKN/SPIDAN ! Nu am avut nicio problema cu ele si sunt f.f.f. bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nevoia mea reala este de Inel ABS de la cap planetara  ;) (cele actuale sunt ok tehnic dar nu au acest inel ABS)

Dar se ridica 2 probleme :

- se poate pune acest inel pe actualul Cap de planetara ???  (chiar ma gandeam sa iau niste capete de planetara ieftine si sa iau aceste inelele zimtate ABS)

- pot sa le achizitionez separat ( si daca da de unde?)

De producatorii Vector si Cifam stie cineva ceva ??? si ce garantii ofera ??? ( GKN stiu ca e ok dar din pacate e dublu ca pret si eu am nevoie de 2 inele/capuri de planetara )

V40 1.8 / 85 kw/ 01.1997

O zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le poti lua separat de la mine, da-mi un mail pe alex.voicu@volvo-club.ro cu seria de sasiu si ai maine un pret... Piesa vine in 4 zile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe GKN/Spidan - sunt cele mai bune, facute in Austria. (mai tii minte renumitele planetare Glänzer de pe Renault 12, sau de pe Daciile "cu piese frantuzesti"? - aia sunt producatorii - companie f mare in domeniul angrenajelor si transmisiilor.

Mai gasesti italienesti, dar nu sunt grozave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now