Sign in to follow this  
Followers 0
Guest POP

Reparatii / Sudura V40 1997

2 posts in this topic

Salutare,

Trebuie sa inlocuiesc/repar pragul de otel stanga (probleme de rugina) si de revopsit aripile (urme de pietre, stalpi parcare , vopsea sarita nu e grav dar inestetic).

Ma gandesc chiar si la o revopsire totala...

-Poate cineva sa imi dea niste sfaturi ?

-Tip de sudura ? (am inteles ca difera daca este caroserie galvanizata---- nu stiu daca a mea e galvanizata sau nu :-\)

-La ce sa fiu atent ?

-Se mai vopseste la noi cu vopsea clasica ( nu pe apa?) si ce tip/marca

-Dupa reparatii sa fac revopsire totala  (vopsea pe baza de apa  >:( ~ 3200 ron - mai ieftin de atat nu am gasit in Iasi  >:( sau nu am cautat eu bine ) sau colaj total (600 ron)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am facut si eu o reparatie de tinichigerie la masina mea. Mai exact, am inlocuit pasajele de la rotile spate, am vopsit bara spate si o mica dunga de pe portbagaj.

Eu am folosit vopsea pe baza de apa. Cu manopera si cu toate materialele am ajuns la 780 RON, suma la care ti-as recomanda sa mai pui ceva bani daca vrei sa iasa ceva cat de cat. La mine, tinichigiul mi-a spus dupa ce a inceput sa vopseasca ca nu are caldura in atelier si cum vopselele pe baza de apa, sunt pretentioase la acest capitol... in unele locuri (pe aripi) sunt probleme serioase cu luciul/lacul lucrarii.

Fata de alte lucrari de vopsitorie facute la masina mea, sunt f multumit de cum a iesit tenta de culoare. Este exact ce trebuie.

Eu am folosit vopsea Mobihel preparata, care era si perlata si metalizata... si a costat undeva la 150ron o.5L cu tot cu lac.

Personal te sfatuiesc sa vopsesti numai zonele afectate si dupa aceea sa dai un polish total. E cam costisitor o vopsire completa... dar acum depinde cat vrei tu sa investesti.

Lucrarea pe care am facut-o eu, este postata pe forum, aici:

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,3764.30.html

Poti vedea ce lucruri sa eviti in operatia pe care vrei sa o desfasori.

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0