Guest time_traveler

imi este ff greu....

5 posts in this topic

...sa ma despart de Volvo!

nu cred ca am taria sufleteasca necesara sa abandonez marca care m-a servit cu credinta pt atitia ani!

mi-a fost usor sa ma gindesc la o "despartire" fara complicatii, de cind mi-am luat noua (pt mine) jucarie LR, fiind in cerul al 9-lea cu LR-ul, dar cu trecerea zilelor, devin din ce in ce mai bulversat cu decizia mea!

dpdv al banilor, in afara pieselor, nu am cheltuit pe nimic altceva decit benzina si uleiul in ultimii 4ani de cind am avut 760-ul.

toate lucrarile necesare de reparatii (care nu au fost prea numeroase pe parcursul anilor) le-am facut in garajul unui prieten bun, care ma lasa sa lucrez la masina mea cind el nu este prea ocupat cu masinile clientilor.

cred ca incerc sa ma autoconving ca fac o greseala abandonind Volvo-ul meu credincios!

in plus, 760-ul are numai approx. 280,000km parcursi, care dupa cum stim in cazul unui Volvo de scoala veche, nu inseamna mare lucru.

deci in principiu, ma gindesc sa o pastrez pe cea cu blocul rosu "in familie", chiar daca am o multime de piese de schimb si alte dracovenii pt 850.

dece 760-ul? pai este mult mai usor sa schimb cureaua de distributie, de ex., sau o multime de alte lucrari (hai sa dam un alt ex.: schimbarea radiatorului, care mult mai usor de executat decit la 850)

singuar chestie care ma supara la 760 este suspensia independenta, dar nu a fost o masina abuzata de catre fosta propietara originala (o batrinica pensionara, fosta invatatoare, ca de-aia nu a avut prea multi km parcursi cind am cumparat masina de la ea in primul rind)

asigurarea nu este rau deloc pt ambele masini, vreo $260.00 pt 6luni.

deci nici aici nu ar fi o problema!

un alt argument in favoarea 760-ului: nu are OBD! si aerul conditionat functioneaza perfect! ;D

of, decizii, decizii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Keep it man... Nu cere de mancare... Si apoi cand te dai jos de pe namoale si-ti scoti nevasta/prietena in oras... Parca da mai bine sa te dai jos dintr-o limuzina clasica ;)

In plus, o mai poti "coafa" cu ceva vopsea aparte, si ramai "boier" in Volvo si "aventurier" in LR...

Ce zici ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu sunt in postura sa renunt la marca Volvo dar cunosc perfect sentimentul de a ma desparti de masina care m-a slujit atata timp. E f greu. Devenise parte din familie... Ma gandesc si la viitorul meu... dar si la viitorul ei.

Chiar daca nu vom mai fi impreuna, sper sa o duca bine pe viitor.  :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine iti propui sa faci ce n-a facut nimeni: offroad 764 ( sasiu, suspensii, diferential, reductor....) si pastrezi 850-ul pt asfalt.

  glumeam.....(sau poate ca nu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now