Guest VVV850

Kit distributie

16 posts in this topic

Am achizitionat la inceputul anului un kit de distributie ( role, intinzator, curea distributie, curea accesorii). Modalitatea achizitionarii a fost compusa din prezenta la sediul Volvo de pe DN1 cu talonul si masina. Problema a fost la o luna dupa achizitionare cand m-am hotarat sa montez piesele comandate. Totul bine si frumos numai ca una dintre piese, cureaua de accesorii mai precis, era mult mai scurta ca cea pe care o aveam pe masina. La aceasta concluzie am ajuns nu numai prin comparatie cu cea veche, dar si prin incercarea de a o instala pe cea noua. Pur si simplu nu se potriveste, mai mult nu coincide la cod cu cea veche de pe masina.

Acum vine intrebarea: In acest caz, care este politica Volvo de inclocuire a piesei, tinand cont de faptul ca piesele au fost comandate la fata locului cu talonul si deci piesa a fost comandata in totalitate de reprezentatul de la piese fara a-i furniza date gresite despre masina sau motor.

In principal doresc sa stiu daca piesa se poate inlocui? Tin sa mentionez ca piesa (cureaua de accesorii) nu a fost alterata in nici un fel si nu a fost folosita deloc de la data achizitionarii.

Factura a fost emisa pe SC Unicapital SA, iar masina este un Volvo 850 cu motorul B5254S 2,5L 20V 170CP din 1996, VIN:YV1LS5502T2312849

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai daca ei ti-au furnizat piesa, si nu este conforma, reponsabilitatea le apartine in totalitate dupa parerea mea...

nu numai ca sint obligati sa ti-o inlocuiasca, dar pe desupra eu cred ca e de bun simt sa primesti si niste scuze sau eventual un bonus ceva pentru timpul pierdut si pt disconfortul tau personal...

eu asa consider ca ar fi normal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa consider si eu, numai ca nu stii niciodata. Tocmai din cauza asta am deschis aceasta categorie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rubrica e foarte buna dar intrebarea este vre'un reprezentant volvo care sa citeasca ceia ce scrim noi aici ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt cativa reprezentanti, asta stiu sigur, dar nu stiu cum stau cu timpul. Oricum, sunt sigur ca o sa primesc un raspuns destul de repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat-o!

Am fost la Primus Auto astazi pentru o diagnoza si am adus vorba si de problema mea cu acea curea. Dupa cateva minute de investigatii prin baza de date s-a gasit problema. Codul motorului nu a fost introdus sau cules corect ceea ce a dus la o comanda gresita. Greseala este normala dat fiind faptul ca pentru acelasi motor dar cu mai multe schimbari dupa un anumit timp apar confuzii. In sfarsit, piesa se inlocuieste, cum ne asteptam, deoarece piesa comandata n-a fost folosita sau alterata si greseala era de partea lor.

Pentru cei cu Volvo 850 si motor B5254 care au nevoie de o curea pentru accesorii cu codul 9146557 dati fuga la importator ca o au pe stoc. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bucuram ca ai reuzit sa'tzi rezolvi problema........ shtim cu totii cat de mult te macina chestia asta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nota 10 pentru Reprezentanta Volvo Romania...

Tineti-o tot asa baieti ca asa e normal intr-o tara care se doreste civilizata ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum asi putea sa transfer incalzirea din scaunele mele la unele care nu au ?

a facut cineva asta?

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paun Ionut pe s60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai simplu transferi tapiteria

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tapiteria trebuie des-cusuta si re-cusuta? sau se scoate/pune usor? Trebuie si soft? Butoanele se instaleaza usor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie descusuta , dar nu cred ca se scoate foarte usor (personal nu am scos)

Soft trebuie 

Butoanele cred ca sunt ultima problema :))

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este prinsa cu niste inele de sarma. Nu se scoate usor, dar nu este nici un capat de lume. La V50 ai nevoie de soft. La S40-ul vechi nu este nevoie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma ce legatura are cu distributia ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, Midnight Caller said:

Si pana la urma ce legatura are cu distributia ?

Asta ma intrebam si eu, dar daca s-a inceput o discutie despre incalzire in scaune aici, am zis sa intreb. M-am prins de treaba cu distributia dupa.

On 2/20/2016 at 10:01 AM, Cristi Muresan said:

Butoanele cred ca sunt ultima problema :))

Adevarat, si chiar daca n-are nimic cu distributia, mai vreau sa spun ca am intrebat de butoane ca sa stiu daca cumva le pot instala eu, dupa ce le iau de la dezmembrari, iar la reprezentanta sa merg doar pt soft.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now