Guest SirDeadline

Se merita???

28 posts in this topic

Salutare! Ma intreb daca se poate sa imi dati o mana de ajutor sau vreun sfat la ceea ce m-am gandit sa fac...

Detin un Vauxhall Vectra 2.0 dti din 02/2003,101 calutzi cu destule dotari,in stare ff buna, si cineva mi-a propus sa fac un schimb (masina cu masina) cu un Volvo S80 2.5d din 2000,140 de calutzi care la randul ei are multe dotari...cutie automata piele,radiocasetofon cu magazie de cd, telefon, piele de culoare inchisa(ceva maro inchis) clima dubla, geamuri electrice si oglinzi etc...am uitat sa zic ca si volvo e RHD ca si Vauxhall-ul...

Ce ziceti?? S-ar merita?? ???

Eventual ati putea sa imi spune-ti ce sa verific ca sa ma asigur ca masina e in stare buna,in caz ca o sa fac schimb...

Astept un raspuns! multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu spun ca nu au grad de comparatie... Volvo for life

apropo ce inseamna RHD?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu spun ca nu au grad de comparatie... Volvo for life

apropo ce inseamna RHD?

RIGHT HAND DRIVE ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu "se merita"

Corect gramatical romaneste:

"merita" fara "se".

Da merita, ia-ti volvo-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intereseaza-te de originea motorului... daca e cel de pe VW, nu stiu ce sa zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se pot compara, S80-ul e peste Opel, daca Volvo-ul e OK atunci evident ca merita.

De ce vrea sa posesorul Volvo-ului sa il dea ? Nu isi mai permite intretinerea sau e ceva buba cu el ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De meritat sigur ca merita, nu se poate compara un S80 cu o Vectra.

Cat despre ce sa verifici, nu stiu cat de mult te pricepi la masini pe parte tehnica asa ca cel mai bine faci in felul urmator: te intelegi cu omul, o duceti la un service ales de tine, ii faceti o diagnoza completa, daca e ok o iei, daca nu ... nu. Si daca masina e ok poti plati tu linistit diagnoza, un S80 e peste o Vectra + diagnoza :).

Succes!

Vlad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne, unde am ajuns! bine ca nu le comparam cu matiz! Pai,poate nu stii, S80 nu numai ca e in clasa premium,este limo! asta e, daca nu te intelegi cu el,iti ofer eu o dacie ruginita pt vauxhall si mai dai tu un ron,ca a ta e cu volan pe dreapta! Na ca am zis-o...

Share this post


Link to post
Share on other sites
::) no thx pt dacie.. :D  multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi...stiam ca S80 este in clasa premium, dar...si Vectra e...poate ca nu se compara dar asta e altceva...omu care vrea sa o vinda, e un bisnitar...deci pentru el u e masina...e marfa! si volvo e RHD dar nu e important asta...e important feeling-ul..daca intelegeti...nu pot sa zic ca am 18 ani sa zbor cu ea pe drum, m-am mai maturizat si caut comfor si calitate...totusi sunt putin ingrijorat cu privire la motor...din cate am auzit eu mai inainte, model  S80 2,5D cu 140 de cai e o masina cam lenesa,fiind grea cu putere relativ mica...e adevarat?? totusi chiar daca ar fi adevarat...as putea sa ii fac un upgrade ECU?? ar fi de ajutor??? si cum pot sa verific daca motorul e de Vw??? Multumesc..;) Stay safe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce nu se face upgrade (-date) in ziua de azi? :D :D :D

Daca poti face rost de acte, scrie nr /seria de motor si il identificam noi!  ;)

Daca-ti doresti SIGURANTA si confort, nu mai sta pe ganduri...S80, CLAR!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.5 D e clar VW TDI (cred ca are 6 cilindri). Un argument in plus e si faptul ca motorul de 2401 cmc fabricat de Volvo a aparut de abia in 2001.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te-am intrebat daca e tot din anglia fiinca se putea sa fie din cipru=aia parca circula tot pe partea ailalta- asta pt uniiiiiiiiiiiii.......

eu am un s80 din anglia productie 2000 si nu arata rau deloc,si are service historysi..................

tu vrei sa compari mere cu pere

nu tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaa, hai sa ma bag si eu in seama. :P

In primul rand e diferenta destul de mare intre Vectra si S80. S80 este cam cu totul peste Vectra (S80 e masina premium), nu sunt sigur decat despre spatiul interior... e posibil sa fie ceva mai mare la Vectra.

Zici ca tipul e samsar...hmm... pe langa un test complet al masinii (bineinteles o diagnoza completa) iti recomand sa te iei in considerare si cateva verificari simple. Cati kilometrii are la bord? Daca are cam putini uita-te ca interiorul sa fie oarecum in concordanta cu acei kilometrii. De exemplu daca are 100-150 000 de km iar interiorul pare cam uzat (pielea uzata, zgaraiata sau tocita, la fel si imbracatura schimbatorului de viteze, a volanului sau uzura pedalelor) e posibil ca acei kilometrii sa nu fie reali.

De asemenea starea cauciucurilor pot fi inca un indiciu. Cauciucuri uzate si kilometrii relativ putini... ceva nu ar fi in regula.

In privinta motorului, e unul bun. A fost cumparat de la Audi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In privinta motorului, e unul bun. A fost cumparat de la Audi. ;)

O fi bun... dar nu stiu ce sa spun despre fiabilitatea lui... costuri de intretinere/reparatii.

Poate posesorii ne pot spune mai exact.

In afara de capitolul injectoare, D5-ul e cu minim 2 clase mai sus.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, e normal ca D5-ul sa fie mai sus decat TDI-ul de pe Volvo. E mai nou si oricum in general Volvo a avut motoare bune sub capota tot timpul. In plus blocul motor la D5 e din aluminiu, iar greutatea totala de cam de 160 de kilograme. E destul de putin pentru un motor atat de mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

vectra e sub s60 (amindoua fabricate la aceeasi data)

s60 e sub s80 , deci ce-ti mai trebuie comparatie.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

... deci clar s-ar merita...dar totusi...masina are foarte multi km.( aprox 260000 km) si interiorul e stock (mici zgarieturi la manerele usilor , si pielea putin "neingrijita" dar nu in stare rea, dar in total e ok...si S80 e RHD...e din anglia...o sa ma gandesc cum o sa fac...ar fi fost prea frumos sa fie motorul de 2,4 D5.... :-[ dar asta e...si in principiu inca nu am batut palma... ;D cine stie...poate daca mai astept putin o sa gasesc un D5 in stare buna, chiar daca o sa mai adaug niste bani peste masina mea la targuiala.... cred ca o sa ma gandesc bine inainte sa fac schimbarea asta...nu ca mi s-ar parea un chilipir....doar ca e prea ok ceva...si tre sa aflu ce anume...ms pt sfaturi..! Stay safe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

si uitasem sa intreb ceva...despre cutia de viteze automata...dinnou...din cate am auzit nu prea isi are linistea si sta cam turata la modelul 2,5D pana pe la 80 km/h.nu mi se pare normal...adik daca am 40 de km la ora si sunt in viteza a 2-a, mergand constant...cutia de viteze nu schimba in a 3-a,pentru un consum mai mic?daca se dovedeste a fii asa...se poate reprograma?sau reconfigura??ms.. :evil5: daca ar fi asa ar fi sooper :love10:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutiile automate se adapteaza la stilul de mers al soferului.

Daca vei merge usor, constant cu ea, va incepe sa schimbe mai jos... si invers.

Am asteptat sa vad ce se mai spune dar... un coleg de munca are o masina exact ca a ta, numai ca e Opel. :)

S80 e superior la toate capitolele: confortul este mult mai mare in Volvo ; fata de cei 78kw (?) de la motorul de 2 litri de pe Vauxhall, cei 140cp de pe volvo, nu au cum sa fie putini; s80 e o limuzina - spatiul interior e incomparabil mai mare decat intr-o Vectra.

Per total, chiar daca e mai vechi, Volvo e alt tip de masina, nu este in aceeasi clasa cu Vectra, ci in una superioara.

La kilometrii astia, poti acorda atentie sporita la turbina.

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

in leg cu vauxhall nu vreau sa mai aud comparatii...am una stiu cum e ...fiecare are standardele lui de comparatie, si pana acuma s-a dovedit a fii o masina ok din toate punctele de vedere...S80, mai ales S80 e modelul "prezidential" (daca s-ar putea zice si asa)...ceva tip Volvo 960 dar mai noua....o sa tin cont de parerile voastre, si daca masina o sa merite o sa o iau... n-ar fi rau sa fiu in clubul vostru.. :owned: ...dar tre sa fac o verificare completa..cine stie..o sa cer masina vreo saptamana sa vad ca toate sunt ok...daca e buna o sa mi-o dea...wish me lock!! :wav: salutare 4 allz si stay safe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

in leg cu vauxhall nu vreau sa mai aud comparatii...am una stiu cum e ...fiecare are standardele lui de comparatie, si pana acuma s-a dovedit a fii o masina ok din toate punctele de vedere...S80, mai ales S80 e modelul "prezidential" (daca s-ar putea zice si asa)...ceva tip Volvo 960 dar mai noua....o sa tin cont de parerile voastre, si daca masina o sa merite o sa o iau... n-ar fi rau sa fiu in clubul vostru.. :owned: ...dar tre sa fac o verificare completa..cine stie..o sa cer masina vreo saptamana sa vad ca toate sunt ok...daca e buna o sa mi-o dea...wish me lock!! :wav: salutare 4 allz si stay safe!

Daca vrei, iti uram si o incuietoare.... Probabil ai vrut sa scrii noroc (luck) ... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"o sa cer masina vreo saptamana sa vad ca toate sunt ok...daca e buna o sa mi-o dea"

Tu i-ai imprumuta masina o saptamana unui necunoscut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dute cu ea si cu vanzatorul la un tester pentru o diagnoza completa, singurul mod complet de a afla in ce stare e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da...am vrut sa scriu luck...scz.. :slap: anyway...se pare ca masina e super la interior...si varza sub capota..  :machinegun: ... am facut  cum ati zis voi, am fost cu ea la tester impreuna cu bisnitzaru, si masina e varza cam 80%....adik mna...motorul o pierdut cativa calutzi pe undeva..cutia de viteze face zgomot cand schimba din cand in cand, bucsele bat toate, turbo aproape puscat....ma bucur ca nu am luat tzeapa.. :nana: din cei 5 km care am facut-o la volanul masinii, m-am indragostit la propriu de ea si asa in starea in care era .....definetly volvo iz za best!!! :headbang: asta e..o sa mai astept pana cand o sa gasesc varianta cea mai buna...:) si cine stie...poate o sa fie un volvo mare si frumos (asa cum sunt ele deobicei) ... multumesc pentru sfaturi.... m-ati salvat!!!  :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now