dalin1970

Bendix electromotor

3 posts in this topic

Volvo S40, af 2000, 1,6i

Pentru cei ce au probleme cu bendixul de electromotor, seria de fabricatie a piesei este: 1 006 209 677, made in Germany. Acest reper se foloseste atat la electromotoarele de 1,1 kW cat si la cele de 1,4kW.

Pentru demontarea electromotorului trebuiesc 2 chei inelare sau tubulare de 13 (pentru cicuitul electric) si de 14 pentru prinderea pe cutia de viteza (prindere in 3 suruburi). Pentru scoaterea electromotorului (e o pozitie dificila), trebuie tras putin in spate si apoi partea din spate se ridica cat mai mult in sus si se scoate electromotorul cu "botul" inainte...La montare, se intra intai cu partea din spate cat mai sus (atentie la circuitele electrice de comanda si forta) si apoi se aduce "botul la nivelul cutiei de viteza (alta metoda de demontare/montare n-am reusit sa gasesc....). Pentru schimbarea bendixului este necesara demontarea electromotorului, asa ca decideti daca o faceti singuri sau apelati la un electrician auto....oricum nu e mare filozofie, trebuie un minim de scule (patent, surubelnita, cheie de 8....).

Bafta...dar sper sa nu aveti nevoie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce cod de motor ai tu?pt ca si eu cred ca am probleme cu bendixul

Share this post


Link to post
Share on other sites

am rezolvat si eu azi problema cu bendixul.e buna metoda ta...intradevar cam inghesuit putin dar merge destul de repede...bendixul l-am facut rost dupa codul pe care l-ai dat...la mine electromotorul era bosch asa ca am luat tot bedix bosch .ms de explicatie...numai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now