Sign in to follow this  
Followers 0
contdezactivat

Chrome browser

10 posts in this topic

Deja este de ceva timp aparut "Chrome", noua solutie de navigare pe internet de la Google.

Este un browser f rapid. Recomand!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu folosesc chrome si cred ca e cel mai bun! recomand si eu!

pe cuvantul tau ca ai incercat safari 4 (chiar daca e beta) ?

fa un test acid3 cu chrome si dupaia cu safari ...... ;)

post-313-12877857980245_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chrome e stupid, cel putin pt. mine, din 2 motive:

- Lipsa posibilitatii de a imi baga pluginurile necesare si... Licence Agreement. Cititi cu atentie, nu bifati doar ca "Sunt de acord" si merge-ti mai departe...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai l-am insalat si eu. Cum ii pot schimba limba? E in romana si ma seaca !  >:(

later edit: am rezolvat-o !

Mie imi place,se misca destul de repede,parca mai repede decat mozila firefox sau safari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

AICI(click) aveti un test mai complet care ia in calcul mai multi parametrii ai unui browser . Vedeti in poza diferenta enorma dintre FF si Safari 4 , asta la mine pe minimac, procesor intel C2D 2 GHz, 2 Gb ram.

Sunt curios voi ce scoruri obtineti .  ;)

post-313-12877858428503_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gogu' Chrome e construit folosind WebKit, aceeasi pe care e si Safari.

Safari e foarte rapid, dintre toate pe care le-am folosit credca Safari e cel mai rapid dar are dezavantajele lui la fel ca si Chrome.

Chrome e si el ff rapid, dar iarasi are dezavantajele lui cum ar fi lipsa de plugin-uri, etc.

FF pentru mine e "the one", plugin-urile m-au scutit de sute de ore de munca in plus mai ales in domeniul webdevelopment-ului, asta poate confirma orice webmaster. De asemenea extensiile care iti fac viata mai usoara gen Delicio.us pentru salvarea bookmark-urilor pe web, ca in caz de reinstalare sistem dintr-un click le ai inapoi, extensia pentru serviciul Digg, etc.

Am peste 40 de extensii, si le folosesc pe toate.

Teoretic Firefox fara extensii ar fi un nimic, dar treaba nu sta asa :D.

Cand se vor porta majoritatea extensiilor pe Safari sau Chrome, daca se va intampla asta vreodata atunci voi trece cu mare placere la cele 2 dar momentan le tin doar pentru testarea website-urilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
De asemenea extensiile care iti fac viata mai usoara gen Delicio.us pentru salvarea bookmark-urilor

Pt safari exista FOXMARKS...care e compatibil si cu firefox , si ....stie si de parole nu numai bookmark  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0