Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Cioris

problema la oglinda

4 posts in this topic

Tocmai mi.am luat un Volvo S40 din 97 si sunt foarte foarte multumit de el, insa am descoperit acum o problema la oglinda din stanga. O reglez doar pe orizontala, pe verticala cand ii dau se aude motorasul k lucreaza dar nu se misca oglinda. Am observat apoi ca o pot misca in sus si in jos foarte usor in comparatie cu cea din dreapta care functioneaza perfect. Ma gandeam sa incerc eu sa dau jos oglinda k poate a sarit de pe mecanismul ala ce il are acolo si sa o fixez ( cel putin asa cred eu k functioneaza oglinda electrica ). M.as putea descurca sau este prea complicat ? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e sarit motorasul.

Miscarile in lateral si sus/jos ale oglinzii sunt produse de 2 cilindrii separati... am impresia ca de fapt sunt 2 motorase.

Ar putea fi rupt plasticul pe care e prinsa oglinda sau ceva cleme de acolo.

Nu este f greu de umblat la o oglinda, numai sa fii atent cum lucrezi, sunt multe cleme pe acolo, sa nu le rupi.

Poate te ajuta link-ul asta:

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,3243.0.html

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult.... maine sunt liber si o sa ma apuc sa imi bag degetele pe acolo... sper sa nu fac ceva gresit  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu la oglinda electrica ai 2 motorase, unul pt sus-jos si unul lateral pt stg dreapta. Este un motoras electric care pe ax are un surub "fara sfarsit". Pe partea de plastic pe care se prinde oglinda, ai o piesa in care intra acest surub de la motoras. Este foarte posibil la un moment dat sa fi scapat (iesit) axul de la motoras. Deci, demonteaza geamul de la oglinda si uitata-te cu atentie la mecanism. Poti incerca sa tragi cu mana de suportul de oglinda sa-l pozitionezi pe ax, concomitent cu actionarea butonului. Nu merge sus, incerci in jos, axul are un singur sens, deci nu stii care este corect. Trebuie sa-l rezolvi. Bafta  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0