BiriV

URGENT - Pentru cei cu S40 T4 din Bucuresti ....

13 posts in this topic

Salut,

Am si eu nevoie sa fac o proba cu un alt debitmetru, de pe un S40 T4 ph. 2, in Bucuresti.

Am ramas complet fara idei, de ce masina trage de rupe in anumite momente, dar in altele o lasa mai moale.

Am la dispozitie pana vineri seara, ca Sambata am cursa la Pitesti.

Daca ma poate ajuta cineva, fac cinste.

Thanks,

Vlad.

P.S.

Tinand cont ca (probabil) sunt singurul reprezentant al Volvo-club la acel eventiment, poate un moderator pune topicul asta undeva la f. mare vedere. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e aceeasi piesa ca la 2,0t ,si ai drum in giurgiu, eu ti-l imprumut. dar ma dai si pe mine o tura cu t4 ala cipuit.

motorul meu e b4204t3, varianta de 165 de caluti,poate ai cum sa verifici daca debitmetrele sunt la fel. eu tind sa cred k sunt identice

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca merge al meu , ti-l dau la proba ,  sunt din pitesti .....eu am 1.8 b41484s2 , 122 cai ! am aflat pana la urma ce e la pitesti , ca ma invita pretenaru meu porcisteanu sa ma dau cu el , azi sa testez golful tunat gti-ul cu tfsi ...... maine am treaba ca veneam sa ma dau cu el cu evo-ul sau gti .... la liniute ...o sa vedeti demo ce o sa va faca meseru  !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi lucru l-am patit si eu, cand mergea bine, cand obosea. Problema a fost o mica crapatura in furtunul dintre intercooler si motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de la furtun ... ca l-am inlocuit si e la fel.

Oricum ... tre sa ajung sa o pun pe tester si mai vedem dupaia. In alta ordine de idei, la Pitesti a tras cum trebuie :). Din pacate, n-am apucat sa fac decat o singura cursa pana sa se inchida distractia, dar am castigat-o.

Sa vedem ce gasesc la tester, va tin la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

youtube?

Nu te-ai ocupat si de orgoliile noastre, nu ai pus pe cineva sa filmeze??

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu ai recuperat pe final ???

chiar a reusit slk ala sa iti stea in fata toata cursa? la plecare e aproximativ normal, ca are tractiune spate....dar dup-aia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o gluma faza cu bataia ... i-am dat vreo 3 masini .... Din pacate asta se intampla cu filmarile de la start, nu prea vezi cine castiga, vezi doar cine ia bataia de la start (adica eu :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma si miram sa t bata slk-ul.  eu m-am dat cu slk200k  si la fel, pe 1 si 2 e in fata dar la 110 trec de el deja.  de fapt toate tractiune fata manuale pleaca in fata, dar de multe ori o fura pe final ;) . cu automatele e mai urat , ca nu mai au nici macar plecarea aia bomba, si le iei si mai repede.

ala rosu o fi fost el umblat, dar nici a ta nu mai e standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E umblat, si inca binisor. Suficient sa spun ca are doar un pic mai multi cp decat un T5 stock :).

LE: si masina mea a tras senzational in cursa :). Am gasit 'workaround-uri' pentru toate 'bubele' pentru cursa respectiva :), iar pe vit. 1 si 2  n-am vrut sa fortez din cauza aderentei scazute . De la sfarsitul vit. 2 am inceput sa-i dau cum trebuie, si a fost de ajuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now