Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest kodeina

Schimb 2003 Alfa 147 1.6 16v cu VOLVO

34 posts in this topic

Salut!

am primit o oferta in urma cu 2 zile cu un s80, 1999, motor 2.8 270 cai, cutie automata, pe alfita mea.

din acel moment.. m-a bagat in boala! din pacate, nu am fost de acord cu cutia automata cu toate ca motorul era de vis! mi s-a mai pus odata pata pe honda, dar mi-a trecut. vreau volvo!  ;D

Asadar, daca e cineva cu volvo doritor sa faca un schimb pe schimb cu alfita mea, sa ma contacteze. binenteles, daca volvo e sub pretul alfitei..si diferenta de rigoare.

de preferinta BENZINA si BREAK, dar nu neaparat. am spus preferinta :P (nu va sfiiti cu motoarele mari - imi plac!)

am mai dat citeva mesaje cu oferte de schimb si aici pe forum, cit si pe autovit si alte site-uri. daca va gasiti printre cei la care le-am trimis oferta, aici aveti detalii mai multe.

Gata cu povestile, asta-i alfita:

2003 Alfa Romeo 147

43,300 km

1,6 16v benzina 105 cai

2 usi

masina se prezinta in stare PERFECTA, nu bate si nu troncane nimic. e o masina normala, nemodificata, cit se poate de stock!

ca optiuni: geamuri electrice, oglinzi el. incalzite, scaune sport, a/c, servo, inchidere centralizata, 2 chei tip briceag si cam atit.. nimic special :P

Probleme:

una singura - 1 senzor abs stricat, cost undeva la 140 ron

as accepta si alte variante de masini, in asa fel incit sa pot face schimb cu volvo (asta pt cei non-volvisti care navigheaza forumul)

Pret: 6500 euro

Contact: 0763.536.406 (id mess ko_deina)

si tot pe aceasta cale, multumesc MuadDib pt suport :D

post-0-12877859394934_thumb.jpg

post-0-12877859396876_thumb.jpg

post-0-12877859399529_thumb.jpg

post-0-1287785940213_thumb.jpg

post-0-12877859394934_thumb.jpg

post-0-12877859396876_thumb.jpg

post-0-12877859399529_thumb.jpg

post-0-1287785940213_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce doar 43 300 km in 6 ani? Esti primul proprietar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare kodeina si bine ai venit! :)

Clubul asta e mic, in comparatie cu celalat, insa e plin de oameni inimosi si saritori :D Intra pe la "BURSA" si vezi ce e pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hei, n-are nimic nimic cu tine. si nici nu sunt carcotasi p'aici (decat asa in limita bunului simt). a fost pusa o intrebare decenta in conditiile in care media normala a numrului de km in RO este de 15.000 /an. deci, 6 ani -> 90.000. tu esti la jumatate. nu ti se pare un pik ciudat?

daca vrei sa-ti promovezi masinuta trebuie sa dai cat mai multe detalii. de obicei omul vine, citeste, pune 1-2 intrebari pe forum, suna, cumpara.... sau nu. parerea mea este ca cel mai bine este sa te inarmezi cu muuulta rabdare pentru ca, indiferent de forum, vei avea si intrebari mai mult sau mai putin "carcotase"

bafta la vanzare!

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vedem daca am inteles bine:

mi-ai trimis un mail,in care imi oferi alfa ta,la schimb cu V40-ul meu,si sa-ti mai dau eu 1000e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

perfecta dreptate dar.. ce legatura mai are intrebarea?

e logic ca indiferent daca sunt reali, ori sint dati inapoi, iar masina nu contine carte service, vinzatorul nu va spune nici ca au fost dati inapoi nici ca-s reali. defapt, sint unii comercianti de masini care chiar daca nu au carte service, ei mentin ca-s reali. eu NU!

am luat masina dupa calitatea si starea ei. mai exact, am dat un bmw pe ea.

masina e perfecta, din punctul meu de vedere. as pastra-o, dar vreau break! initial acceptam orice break benzina, dar de cind m-am dat cu volvo.. am innebunit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vedem daca am inteles bine:

mi-ai trimis un mail,in care imi oferi alfa ta,la schimb cu V40-ul meu,si sa-ti mai dau eu 1000e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kodeina

In cazul in care intrebarea mea e complet deplasata, scuza-mi impertinenta. Te asigur ca o sa-ti mai puna si altii intrebarea asta si daca te enervezi n-o s-o mai vinzi nici intr-o mie de ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kodeina

In cazul in care intrebarea mea e complet deplasata, scuza-mi impertinenta. Te asigur ca o sa-ti mai puna si altii intrebarea asta si daca te enervezi n-o s-o mai vinzi nici intr-o mie de ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mi se pare ilogica deloc. Un raspuns de genul ca ai o masina de serviciu iar cu alfa mergeai doar in vacanta ar satisface orice cumparator. Nu insinuam ca ai dat km inapoi. Oricum, cred ca-i pierdere de vreme daca incerci s-o vinzi aici pt ca nu cred ca exista careva doritor as schimbe volvo pe alfa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal,

maine sunt plecat din localitate, dar miercuri postez cateva poze.

V40, 1.8  model 2001,  destul de dotat.  Ca pret  mai pui 1000

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-am vazut pe nimeni sa-si faca vacantele cu masini in 2 usi, sincer  :D

sau poate toata lumea asteapta o replica practicata de comerciantii de masini, care sa-i minta frumos si sa-i faca sa se simta bine.

am venit pe forum, dupa ce am primit prima oferta la o cafea, cu un 1999 s80 2.8t, pe care m-am gindit s-o refuz din cauza cutiei automate. acum am alta oferta cu un 2001 s40 2.0t automatic pentru care inca nu am un raspuns.

daca alfa nu se schimba aici pe forum, lasa sa fie pierderea mea de vreme si nu te mai ingrijora :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal,

maine sunt plecat din localitate, dar miercuri postez cateva poze.

V40, 1.8  model 2001,  destul de dotat.  Ca pret  mai pui 1000

Share this post


Link to post
Share on other sites

prietene ce se da volvo greu alfa nu se vinde deloc

asa ca mai gandeste-te

nu o lua in nume de rau

Share this post


Link to post
Share on other sites

147 e cea mai fiabila Alfa. 156 e faina dar e dezastru la capitolul asta, iar 166 e dotata, dar e URATA.

Chiar ma gandesc la un 147 pt. sotie.. Am mers o saptamana cu una si e foarte fasneatza si agila, cu spatiu si confort bun pt. locurile din fata, cu mai putin la cele din spate :) .

Dar inca oscilez, poate ii las ei S40-ul si trec eu la ceva mai mare.

Sa imi zici ce ai facut cu 2.0T-ul din 2001. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci.. unde ti-am dat mesaj? pe privat sau pe mail ? daca e pe PM, consider ca pm inseamna private mesaje si nu public. daca pe email, de pe autovit, atunci mi se pare corect sa discutam public dar..deja devin discutii personale si offtopic genul de explicatii :)

ce nu mi-e mie clar.. esti sigur ca pe masina asta ti-am dat mail cu 1000 dif?

sint 3 variante: ori am incercat sa fac un schimb pe schimb cu tine, ori era vorba de alt volvo care era sub 6500, ori e posibil sa fi dat copy/paste de la alta oferta care am trimis-o si sa-mi fi scapat sa scot partea cu diferenta:P cu SIGURANTA n-as fi trimis o asemenea aberatie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alfa 147 are probleme cu articulatiile. Bara stabilizatoare fata e dezastru, e cunoscuta problema. Sint slabute, nu se compara cu Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma pe bune omu a vazut ca un S80 din 99 are un pret modic de 5000E si are impresia ca orice volvo are un pret modic, ei bine mai Kodeina afla ca nu e chiar asa, exista volvo care sunt mai scumpe XC70/XC90 si volvo care sunt foarte ieftine S40/V40, nu exista nici o legatura intre aceste masini decat faptul ca au 4 roti si o emblema pe care scrie Volvo.

Daca tu vrei un V70 de exemplu care are acelasi confort cu S80-ul trebuie sa mai scoti niste bani din buzunar si daca vrei ca V70ul sa fie si turbat atunci trebuie sa scoti multi bani din buzunar, un V70 T5@250CP/260CP sub 100k km sare de 11.oooE in Germania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-ai inteles gresit. eu vreau volvo, indiferent de model.

v40 e mai mult decit perfect!

nu stiu de unde pina unde s-a pus in discutie v70 sau xc90 care sint clasa de top si nu au nimic de aface cu alfa mea sau valoarea alfei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu ai adus in discutie S80ul despre care ai spus ca este foarte ieftin, ei bine S80 nu este V70 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine, atunci nici alfa 147 nu-i 159.

ce comparatii faci si tu, zau..

Share this post


Link to post
Share on other sites

"eu vreau volvo, indiferent de model." iti dau eu un 242 + 1000 de euro :))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.