Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Drysk

Problema V40

3 posts in this topic

Salutare,

ieri am intalnit o problema la al meu V40 - 1.9 D - 2001. Ieri, dupa aprox 120 km parcursi, masina nu mai avea putere la accelerare in nici o treapta. Accelera foarte lent indiferent cat de tare apasam pedala de acceleratie, si urca incaet pana pe la 2500 de turatii unde incepea sa traga foarte putin mai bine (dar tot rau) si nu urca mai mult de 2900-3000 unde schimbam si din nou fara forta in motor. Nu scotea nici un fel de fum (alb, negru etc.) am mers asa aprox 30 km dupa care am stationat 1 minut pe margine fara sa opresc motorul, am demarat si problema a disparut. Ce poate fi? Am sa merg la service, dar poate ma puteti ajuta cu info sa ma idee cam despre ce poate fi vorba.

Multumesc

Edit by muadDib:

Nu mai marcati subiectele ca IMPORTANTE cand le creeati. Aceasta apreciere o fac exclusiv moderatorii & administratorii. Thanks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e posibil sa fie valva egr sau ceva senzori de la turbina. si eu am patit asa ceva si am inlocuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cauta la furtunele mari de presiune.primul si cel mai important e cel de la turbo.pune pe cineva sa apese acceleratia si strange de el.daca  e spart schimbal repede ca daca tragi praf pe acolo e grav.uitate si in fata la radiator mai e un furtun gros poate e desfacut colierul.eu le-am patit pe amandoua.bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0