Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Darren

A venit si criza! Ce sa fac cu masina?

8 posts in this topic

Din motive binecunoscute.. veni si criza pe la mine :( Si cum de cateva luni cashflow-ul a tot fost negativ, se pare ca trebuie sa incep sa iau masuri..

Acum, normal ca incep sa fac precum dragii guvernanti ai nostrii, incep sa ma uit in jur sa vad de unde pot sa tai din cheltuieli (glumesc, ma uit mai bine ca ei).

Si am inceput sa ma gandesc la al meu XC90 T6...

ca e prea mare (si car o cantitate de masina dupa mine inutil in majoritatea cazurilor)

ca cica consuma mult (mie nu mi se pare, BMW-ul imi consuma un "pic" mai putin, si cu motor mult mai mic, si ne-turbat)

ca asigurari, impozit, intretinere, etc,etc.. sunt prea mult pentru situatia financiara actuala...

Mi s-a mai pus pata pe un teren aflat in Buftea, dar si imobiliarele sufera de aceeasi boala ca masinile in perioada asta: nu se vand..

Stiu ca perioada asta o sa treaca si imi place mult masinuta asta. Mi-as dori sa vad luminita de la capatul tunelului inainte sa o dau (si daca o dau, cand mi-oi reveni financiar, XC60 sau XCxx scrie pe mine)..

Ma gandeam ca cel mai probabil as putea sa o schimb cu ceva mai mic/ieftin (dar care sa aibe macar cutie automata - ca sunt cam lenes din fire), vanzarea cu cash mi se pare o utopie in situatia actuala..

Asa ca ma folosesc de aceasta facila unealta (forumul) si va cer si voua parerea obiectiva: voi ce-ati face in locul meu?

P.S: lucrez si la imbunatatirea/cresterea intrarilor, nu doar reduc din costuri, insa orizontul de asteptare setat de cei la care am apelat pentru asa ceva a fost undeva la 3 luni.. si pana atunci parca as putea sa ma concentrez si pe reducerile de cost..

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea (care este), nu prea ai sa iei pret bun pe ea, si daca te bagi la ceva schimb...... zi si tu cam ce ai vrea :) eu am un v50 shi parca ma incanta pe criza asta un T6 :P. (daca ar fi dupa mine as vrea sa tina criza asta macar vreo 10 ani).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere trecerea de la lux la utilitate.. nu am un model target, ci mai mult niste optiuni absolut necesare (gen cutie automata, cel putin A/C). Ca si brand.. as pastra totusi calitatea Volvo, BMW, Toyota, MB.. si daca am uitat ceva, sa fiu iertat :)

:) Zici ca e buna criza asta la ceva? Niciodata nu e prea tarziu sa invat ceva nou :) mai ales daca transforma criza in ceva placut  ::) asa ca sunt bune si sfaturile pe tema asta..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu te prea pot ajuta. V50 -ul meu este el summum dar transmisia ii manuala :)

Si da. Criza ii foarte buna cand vinzi ceva de calitate si de firma la 30% din pret. Trece ca panina calda :). Totul ii sa ai pontul :P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este s-o tii. Este o masina scumpa si nu cred ca o sa-i gasesti cumparator (nici inainte de criza nu prea reuseai s-o vinzi). Iar daca o vinzi o sa iei prea putini bani si-o sa-ti para rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa o dai repede, nu o sa iei bani ok pe ea. Mai bine faci abstractie de ea.... si cauti alte variante.

Oricum acum, nu sunt multi care sa-si doreasca un T6.

@mao: Poate faci niste cursuri de vara pe tema crizei. Vad ca esti tare relaxat si mai vrei sa tina si 10 ani  :D In 10 ani daca o tine asa, Romania va fi probabil parte din alte aranjamente globale. Posibil sa ii pastreze totusi numele ...  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

deja romania e gatuita de aranjamente globale, mondiale-tot aia. Noi avem doar impresia ca traim...sau ca putem sa mai hotarim ceva. Sintem vinduti pe inca 2-3 generatii de-acum incolo. Deci, fuga la vot - ca se va schimba ceva - in bine, conform promisiunilor.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

romanii sunt in criza din '89, dar numai acum si-au dat seama clar de ea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0