Sign in to follow this  
Followers 0
Rebelu

Combustibilul

5 posts in this topic

Stiu ca a mai fost subiect asemanator, dar cum nu l-am gasit in forum, mi-am permis sa deschid unul nou.

Eu alimentam de regula de la Rompetrol cu motorina Efix. Acesta era tratat cu aditivi si adus la euro 5. Saptamana trecuta, la inceput, am alimentat de la MOL. Dupa nici o zi a inceput sa imi scoata fum negru. M-am speriat ingrozitor. Am inceput sa alerg pe la service sa vad ce s-a intamplat, caci nu credeam ca e motorina de vina. Stiam ca motorina de la MOL imi mai curata motorasul dar parca nici chiar asa.

Sambata insa, am pus iar de la Rompetrol, dar de asta data am alimentat cu motorina ALTO 55, cu Q-protekt, tot euro 5, si am facut un drum dus-intors pana la Vaslui.

Diferenta s-a simtit in nici 30 de km. S-a dus fumul negru, aveam parca si mai multa putere la turatie.... dar a crescut si consumul.

Personal nu ma pricep la motorina, dar o astfel de diferenta e sesizabila oricarui prost.

Daca imi poate explica cineva, care e mai buna, cea de la MOL sau cea de la Rompetrol? Sau am avut doar eu ghinionul sa pun o motorina contrafacuta, dintr-o parte sau alta?

Celor care mai fac drumuri externe imi pot spune daca cea de dincolo e cam pe aproape cu ce am simtit eu cand am alimentat de la Rompetrol?

PS: nu vreau sa se creada ca fac reclama la cei de la Rompetrol, dar asta am patit eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai sint benzinarii care "fac" motorina din ulei cu diluant si mai completeaza si  ei in rezervor...

ia de la omv, acolo totul e sigilat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai sint benzinarii care "fac" motorina din ulei cu diluant si mai completeaza si  ei in rezervor...

ia de la omv, acolo totul e sigilat.

Tot stau si ma gandesc daca nu cumva stai cu :verificatoru'  " pe la pompele de combustibil din Romanica...daca stii mai multe ...stranuta de cateva ori, ca nu ne temem de ...gripa... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un fin care chiar de asta se ocupa (de control).

alt fin e director la rompetrol.

eu am lucrat si inca mai am prieteni la petrom.

si stiu.

luati de la omv.

daca ma acuzati de reclama nu luati de la omv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0