Guest silviunou

Evitarea taxei auto

17 posts in this topic

"Cum înmatriculezi maÅŸina fără să plăteÅŸti taxa pe poluare

Autor: Robert Stan

Publicat: 1 Iunie 2009

Vizionari: 4632;

Contestata taxă auto poate fi ocolită. Tot mai mulÅ£i români îÅŸi câştigă în instanÅ£ă dreptul de a înmatricula vehicule fără a plăti statului sume importante.

Persoanele care vor să evite plata taxei pe poluarea provenită de la autovehicule nu trebuie să apeleze la cea mai radicală soluÅ£ie - renunÅ£area la achiziÅ£ie. O cale mai anevoioasă, dar cu succes verificat este în justiÅ£ie. Multe instanÅ£e din Å£ară s-au pronunÅ£at deja în favoarea celor care au dat în judecată instituÅ£iile statului implicate, iar cumpărătorii de autovehicule le-au putut înmatricula fără să plătească taxa.

Gheorghe Piperea, avocat cu o ex­pe­rienÅ£ă de 13 ani ÅŸi fondatorul so­cietăÅ£ii „Piperea ÅŸi AsociaÅ£ii“, arată că ÅŸi noua variantă a taxei este discriminatorie. Prin urmare, poate fi atacată. „Primul lucru care trebuie făcut este să te prezinÅ£i la DirecÅ£ia Regim Permise de Conducere ÅŸi ÃŽnmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) fără chitanÅ£a care să ateste plata taxei pe poluare“, recomandă Piperea. Acolo, Å£i se refuză înmatricularea, pentru că lipseÅŸte de la dosar chitanÅ£a care atestă plata taxei, ÅŸi atunci instituÅ£ia poate fi dată în judecată cu o acÅ£iune denumită „în obligaÅ£ia de a face“.

Cu răspunsul scris prin care DRPCIV refuză înmatricularea, se merge fie la instanÅ£a de contencios administrativ din cadrul tribunalului, fie la cea de drept comun ÅŸi se solicită judecătorului să oblige DRPCIV să înmatriculeze maÅŸina fără plata taxei.

Procedură simplă

ÃŽn motivarea acÅ£iunii, trebuie men­ţionată încălcarea articolului 90 din Tratatul de la Roma, precum ÅŸi a articolului 148, alineatul 2 din ConstituÅ£ia României. Conform avocaÅ£ilor, articolul 90 spune că nu poÅ£i stabili pentru mărfurile existente pe teritoriul statului tău un regim fiscal discriminatoriu faÅ£ă de mărfurile care vin din spaÅ£iul intracomunitar.

Alineatul 2 din articolul 148 men­ţionează că în conflictul dintre o lege internă ÅŸi o lege comunitară are putere cea comunitară. „Şi, atenÅ£ie, fără să fii nevoit să te adresezi unei instanÅ£e comunitare, ci uneia naÅ£ionale“, adaugă Gheorghe Piperea.

Principala pro­blemă a acestui de­mers este cea a costurilor. Trebuie plătite taxa de timbru ÅŸi onorariul avocatului, care variază între 100 ÅŸi 500 de euro. După încheierea procesului, cheltuielile de judecată sunt plătite de cel care pierde, în speÅ£ă, DRPCIV. ÃŽnsă, din cauza condiÅ£iilor speciale de executare a instituÅ£iilor publice, recuperarea banilor poate dura foarte mult.

Durata proceselor

ÃŽn astfel de condiÅ£ii, este bine ca înainte de a intenta proces să verificaÅ£i care opÅ£iune este mai costisitoare, plata taxei sau procesul. Trebuie luat în calcul ÅŸi timpul în care se poate soluÅ£iona litigiul. „Durata procesului depinde de gradul de încărcare al instanÅ£ei respective. ÃŽn mod normal, poate dura între o lună ÅŸi ÅŸase luni“, spune Piperea. La asta trebuie adăugat ÅŸi un eventual recurs al DRPCIV, însă, fiind vorba de o hotărâre care nu este supusă dreptului de apel, este executorie imediat. Practic, îÅ£i poÅ£i înmatricula maÅŸina imediat după sentinÅ£ă.

Nu cunosc niciun caz, ÅŸi probabil că sunt sute, în care instanÅ£a să fi respins o astfel de acÅ£iune.

Gheorghe Piperea, fondatorul casei de avocatură Piperea & AsociaÅ£ii

Costuri evitate

1.430 euro este suma pe care ar trebui să o plătiÅ£i pentru a înmatricula un Opel Astra fabricat în 2001, cu propulsor alimentat cu benzină, a cărui capacitate cilindrică este de 1.589 cmc ÅŸi se înscrie în norma de poluare Euro 3.

2.746 euro ar trebui să plătească statului posesorul unui Volkswagen Touareg V6 cu o vechime de numai un an. Motorul este diesel, Euro 4, de 3,0 litri ÅŸi emite 246 g CO2/100 km, iar preÅ£ul de achiziÅ£ie este de circa 32.000 de euro.

Sub lupa Comisiei Europene

Purtătorul de cuvânt al Comisiei Eu­ropene, Maria Assi­ma­kopou­lou, a decla­rat pentru Capital că OUG nr. 7/2009 este încă examinată de spe­cia­liÅŸtii Comisiei, pentru a determina dacă este în totală concordanÅ£ă cu tratatul european.

Comisia va informa publicul dacă taxa este sau nu discriminatorie imediat ce va finaliza verificările. ÃŽn ciuda faptului că modificarea din acest an a taxei nu a însemnat decât o reducere a valorii, CE se miÅŸcă extrem de greu în luarea unei decizii."

Sursa: Capital

Share this post


Link to post
Share on other sites

"CE se miÅŸcă extrem de greu în luarea unei decizii."

Dar cu celelalte tari de ce s-a miscat repede ? Totul se lasa cu spaga sau cu praf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mmm...mi se pare cam complicata treaba...problema mare insa este alta...atat timp cat procesul este deschis oare politia rutiera iti vor elibera nr rosii ? stiu ca in cazul in care iti lipseste unul din brif-uri sunt obligati sa iti dea nr rosii pana autoritatile statului de unde provine masina iti vor elibera acel document.oare in cazul asta e la fel ? daca ar fi asa...cred ca as fi un nou client al domnului Piperea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnului Piperea ii faceam eu service-ul la calculatoare prin 2001-2002 ;D E un om tare bun, destept si comunicativ, incerc acum sa iau legatura cu el, sper sa-mi si raspunda dupa 8 ani de absentza ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mai poate evita taxa auto si daca se cumpara masina pe numele unei persoane cu handicap sau a insotitorului acesteia (daca e cazul).

Masina, nu e nevoie sa aibe adaptari pentru persoane cu handicap.

Singurul impediment este ca poti lua numai o masina odata la 5 (sau 7, nu mai retin exact) ani.

M-am interesat la ministerul de finante de chestia asta, fiindca voiam sa o pun in practica. Dar a venit criza intre timp...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da am auzit si eu despre asta...chiar ma gandeam sa ma duc la ei si sa tin oleaca gura si o mana mai strambe...dar nu cred ca tine :)) ...glumesc..bineinteles...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine are o ruda, cunostinta in alt stat, poti avea masina dorita inmatriculata in statul respectiv ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mai poate evita taxa auto si daca se cumpara masina pe numele unei persoane cu handicap sau a insotitorului acesteia (daca e cazul).

Masina, nu e nevoie sa aibe adaptari pentru persoane cu handicap.

Singurul impediment este ca poti lua numai o masina odata la 5 (sau 7, nu mai retin exact) ani.

M-am interesat la ministerul de finante de chestia asta, fiindca voiam sa o pun in practica. Dar a venit criza intre timp...  ::)

Adi poti da ,te rog, mai multe detalii cu privire la treba asta?Ce fel de handicapuri intra aici, unde tre sa umbli...etc.

Mersi fain!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Nu mai retin exact detaliile astea... La varianta pe care voiam sa actionez eu: persoana cu handicap, cu insotitor... ma incadram.

Banuiesc ca se aplica la orice handicap...

Cel mai bine suna la ministerul de finante, eu am sunat de mai multe ori la ei si sunt f amabili. Iti dau orice fel de informatie.

http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/contacte/Contacte_MEF.htm

Din cate imi amintesc, eu am sunat la "Informare publica" sau... la "Relatii cu publicul".  ;D

Memoria nu este punctul meu forte.  :P

P.S. Chiar nu mai tin minte exact dar parca o astfel de masina, nici nu ai voie sa o vinzi timp de ceva ani... asa ca alege bine modelul. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot fi inscrise pe handi daca

are handicap locomotor

daca are carnet sau e la scoala de soferi

daca e adaptata conform handicapului

mama face dializa de 3 ani ,handicap cu insotitor

nu an putut sa inmatriculez vreo masina deoarece nu am cum sa o adaptez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci in concluzie se poate inscrie doar pe handicap locomotor?ASta nu e discriminare fata de celelalte handicapuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

legea zice ca persoanele handi potsa inscrie.........dar sa fie adaptata handicapului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu intrebasem din postura "insotitorului" si mi-au spus clar ca nu trebuie sa aibe adaptari.

@feraru: te-ai interesat de curand de detaliile astea?

Imi pare cam aiurea sa ceara permis, ca sa poti detine o masina, indiferent de persoana. E cam discriminare...

Nu poti avea masina proprietate personala cu sofer angajat? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca "handicapul" este orbirea, poti sa-ti inmatriculezi masina pe numele lui ?! Nu m-ar mira ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu alte cuvinte tre sa fim handicapati ca sa ne permitem inscrierea unei masini SH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

drept esate ca acu vreo 2 ani am vrut sa fac asa ceva

m-am lasat pagubas

eu sint isotitorul pt mama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu alte cuvinte tre sa fim handicapati ca sa ne permitem inscrierea unei masini SH.

Pai atunci s-a rezolvat. Gasim un cocalar, ii dam ultimul album Guta sau cine mai este popular la ei acum si trecem masina pe numele lui.

Scuze de off dar nu m-am putut abtine  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now