Sign in to follow this  
Followers 0
alf 08

Credit?

6 posts in this topic

M-am hotarat sa fac un credit in valoare de 8000 heuro pe 6 ani (inca nu stiu daca sa il fac in lei), dar nu stiu la banca sa apelez...Am tot gugalit, m-am impiedicat in calculatoare de rate virtuale si tot nu m-am lamurit.

Aveti un sfat sa imi dati, macar sa ma indrept catre 2-3 banci si sa nu ma mai invart in jurul cozii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti-as recomanda BCR. Personal am avut credite la multe banci, BRD; Raiff, Unicredit-Tiriac, Pireus, CEC, si BT. Nu stiu cum sunt in alte parti persoanele ce lucreaza , insa pe langa avantajele creditului obtinut la BCR am avut parte si de un alt fel de comportament fata de client, dar si o atentie acordata nevoii mele de creditare in sensul de a alege cea mai buna varianta de credit, ceea ce pentru mine denota oaresice profesionism. E posibil sa fi avut eu noroc de altfel de personal. Dar la acest moment, cel mai accesibil credit cred ca il poti obtine de la BCR daca stii la ce sa fii atent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O parte din banii pentru masina i-am luat de la CEC. La momentul respectiv, aveau de departe cele mai bune oferte ca dobanda. Singura chestie mai speciala e ca sant foarte pretentiosi. Incearca sa vezi ce oferte mai au.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Creditul o sa il fac pentru nevoi personale (ca doar nu ale pisicii  ;D ) si banii or sa intre in casa (electrica, gaze samd). Trebuie precizat lucrul asta, ma indruma ei catre ce tip de credit este mai convenabil? Treaba este ca nu stiu unde si ce pot negocia, sau cum sa imi trag ce e bun in farfurie in problema asta.

Oricum, un lucru e sigur, rata trebuie sa fie FIXA, sa nu o poata modifica dupa cum bate vantul.

Multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare.

Daca acum iei un credit cu dobanda de 30% (DAE) cu dobanda fixa pe 10 ani sa spunem si peste 2 ani scade rata dobanzii la 15-20%? Crezi ca este indicat sa iei acum cu rata fixa? Indicat era sa cauti o rata fixa acum 1 an, cand dobanda era mult mai mica. Eu am luat un credit pt. masina cu 9% fixa (euro).

P.S.  Ce profesie ai? Daca este confidential, da-mi PM. Eu lucrez la o banca ce da credite OK dar doar pt. profesii liberale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0