Guest gilutzu

sunt pe cale sa-mi achizitionez un s40 model 2005

3 posts in this topic

buna ziua la toata lumea!!

nu sunt inca un detinator de volvo dar sunt pe cale sa-mi achizitionez unul.am gasit un volvo s40,fab 2004,(dar e modelul nou),136 cai,6 trepte,cu tot felul de senzori..intr-un cuvant o masina frumoasa si as vrea sa ma ajutati macar cu ceva informatii legate de ea..preferabil de la cei care detin o astfel de masina de ceva timp..de exemplu legat de motorizare,mi-a zis cineva ca are motor de Renaul,altcineva mi-a zis ca are motor de Ford..pana la urma ce motorizare are ?? si daca se poate si alte chestii legate de fiabilitate...consum..intretinere..piese de schimb...avantajele masinii si chiar defecte!! va multumesc anticipat,stima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit. Completeaza-ti profilul !!!

Pentru informatii despre modelul pe care il doresti, da-mi un telefon ca sunt tare multe de spus  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

T-urile, D5, 2.4, 2.4i, FlexiFuel, etc sunt motoare Volvo. Motoarele Volvo proprii sunt mai toate peste 2 litri.

2.0D-ul cel din discutie e un motor fabricat de PSA si e un motor foarte bun, precum si 1.6D, 1.8.

Volvo a apelat la motoarele astea mai mici pentru a face modelele lor accesibile si celor care vor motoare mai mici din cauza taxelor imense din alte tari unde se calculeaza pe cilindree, impozite mai mici, etc.

Sunt motoare ff bune, nu le-au ales degeaba, sunt folosite si pe Mazda, Ford, parca.

Ne ai pe noi, ai forumul nostru, e foarte ok ca nu esti legat de garantie, preturile si intretinerea sa stii ca sunt asa cum "se zice", dar nici chiar ca si la Dacie. Un lucru trebuie sa stii daca intri in microbul Volvo, reprezentantele sunt un iad si trebuie sa faci in asa fel incat sa nu trebuiasca sa ajungi la ei.

Daca ai putina indemanare si iti place putina mecanica poti sa faci ce vrei tu singur la masina, avem soft-uri, ghid-uri DIY cu poze in care fiecare pozeaza si explica cum se face x si y, ex schimbare filtru ulei, aer, curatare clapeta, etc.

Daca nu un mecanic de incredere e arhisuficient.

Ex revizie la masina mea 162.000km :

la reprez imi cereau in jur de 14 mil din cate am citit pe aici

Pe mine ma costat 495 de lei parca + un cola la 2 litri rece si 1 ora de lucru la mine in curte.

Filtru ulei, aer, polen cu carbon activ, filtru benzina si 6 SASE litri de ulei ca e motorul T5 care e betivan. La 2.0D credca intra 4 litri ulei deci...fa tu calculele.

Toate le-am luat de la @MC care e sursa de piese :D :D

La consum nu am idee, sa iti povesteasca posesorii de 2.0D.

Trebuie sa stii ca la S40 accesul in spate e putin cam mic, sau mai bine zis ciudat din cauza formei si MUUUULTI or sa iti frece cu picioarele ramele la usi si gratarele de la boxe ca deh isi taraie picioarele. In functie de fizicul tau si felul in care iti asezi scaunul unii pot zice ca spatiul in spate e mic pentru pasageri, dar ce dracu, tu sa te simti bine, si oricum scaunele de Volvo sunt......no comment.

Gura portbagajului este iarasi putin mica fara de alte masini tot fatorita formei caroseriei dar spatiul inauntru este mare, in plus poti rabata banchetele si oi oi.

Sistemul audio este.......sweet, daca e dotata si cu cel de-al 3-lea nivel, adica cel Premium te invidiez cat de norocos poti fi. Sistemul audio se preteaza la categoria de persoane care apreciaza calitatea sunetului atentie, daca esti genul celor de pe strada care doar Bum Bum si manele sa vibreze tabla pe masina o sa fii dezamagit.

Ca si defecte chiar nu stiu ce sa iti spun, nu din cauza ca iubesc Volvo dar eu chiar nu am avut probleme cu ea, in afara de faptul ca mizeria mai afecteaza cateodata senzorul de clima si baga cald cand afara sunt 30 de grade  ;D ;D, sau faptul ca nu se poate modifica sistemul audio sa ai iPod daca nu ai dotarea din fabrica, dar astea sunt chestii care nu tin de fiabilitate.

Mai pot mentiona ca locatia filtrului de polen e tare naspa, credca inginerii de la Volvo erau bauti in ziua aia dar cu sculele potrivite, o patura si capul sub bord reusesti sa il schimbi linistit.

In rest posteaza ce anume te intereseaza...

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now