Guest ndcomp

Macara geam electric

3 posts in this topic

Buna.

De putin timp am un S40 din 2001 si geamul electric stanga fata nu se mai coboara- ridica,

La inceput a ramas blocat, am miscat putin de el si a mers cam o sapt, dupa aia deloc, am desfacut fata de usa, si cu mari eforturi l=am ridicat,

La cateva zile cand am avut timp am desfacut fata de usa si se deschidea vreo 6-10 cm dupa care se auzea un zgomot de roti care merg in gol si atata, acum e inchis, si se aude doar cand cupleaza motorasul dar nu reuseste sa miste geamul in nici o directie,

Din ce am vazut eu e un cablu din otel care este infasurat pe un tambur, rotit de motoras, care da sa mearga da nu are forta suficienta,

Vreau sa stiu dc a mai desfacut cineva macaraua si motorasul si in ce fel ca eu nu am fortat. da nu stiu cum se decupleaza macaraua de pe geam si sina de ghidaj. eventual ce loc sa verific. ca presupun ca exista ceva blocat sau care nu permite miscarea....

Mentionez ca sunt din Craiova si nu exista service Volvo prin zona, macar un service care sa stie mai multe ca mine prin zona  va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate ori te apuci, o desfaci, si faci pe strung ce piese ai nevoie, fie iti pot oferi o macara completa VALEO, pe la 600-700RON, noua si scapi de probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macaraua se tine in 3 piulite daca tin minte si se da relativ usor de pe usa. Geamul e prins de macara prin doua suruburi. Deschizi geamul pana unde poti sa ai acces si desfaci suruburile de la geam mai intai si il scoti, dupa care te apuci de macara. Cea mai rentabila solutie in momentul de fata ar fi sa-ti cumperi o macara sh, nu poate fi foarte scumpa.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now