Sign in to follow this  
Followers 0
Guest florisa

Localizare senzor de la acceleratie...poate cineva sa ma ajute?

17 posts in this topic

Cu respect va salut pe toti posesorii de volvo din Romania....

poate cineva sa ma ajute?....

de cateva zile incerc sa gasesc seszoru de la acceleratie...si nu pot sa`l localizez....stie cineva pe unde sa caut?,,,sau sa`mi dea un undiciu sau ceva de ganu....ms anticipat..

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit.

ajutor o sa putem sa-ti dam doar daca ne dai niste detalii despre masina ta .  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm. Un "undiciu sau ceva de ganu" iti pot da eu - chiar mai multe, ore in sir  :D   

Spune si tu ce masina ai macar...ce naiba.

Nu pot sa ma abtin, asta e. La asa oameni, asa raspunsuri  :hump:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am un xc awd, care are un motor hybrid  :D :D. Ai mai vazut asa ceva? In alta ordine de idei, motorul tau este diesel sau benzina, ce tip de motor, citi cai, citi cmc, asta daca vrei raspuns corect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma asteptam sa cunoasteti masina....mda totusi ii un motor de 2435 cm benzina la 142 kw si 193 de cai,cutie automata si 4x4 si vreau sa stiu unde sa caut dupa senzoru de la acceleratie...sau cum arata....ca mi se aprinde un bec in bord de la ETS si am inteles ca ar fi vorba de senzorii de la acceleratie....acceleratia sigur ii buna ca am pus alta acceleratie de la alta masina tot modelu asta si tot nu mi se tureaza mai mult de 2000-2500 rot/min....iar cu motoru hybrid si alte tipuri...sincer nu ma prea stiu  :D :D....mda poate o sa mai invat cate ceva de la voi... ::)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vorba de corpul clapetei de acceleratie, ala e pe admisia de aer dupa filtul cu acelasi nume .

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA poti sa o cureti si daca nu iese tb schimbata, e problema cam standard la motoarele volvo pe benzina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...am desfacut acolo si filtru de aer si suportu de baterie si am vazut terminatia de la schimbator de viteze(ii automata) si la restu numa m`am uitat ca nu recunosteam nimic.....poti te rog sa`mi descrii un pik cum arata clapeta de acceleratie?....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms mult....io mam uitat sub filtru de aer :D....trebe neaparat sa dau jos ETM`ul si dupa revin cu detalii.... ;)....ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere, vezi ca gasesti multe info pe net daca stii ce cauti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana intr`un sfarsit am luat jos ETM`ul si arata destul e bine,clapeta parea destul de arcuita si nu era blocata sau ceva...si cred ca doar placa aia q circuite(din pata frontala) e de vina...se poate verifica undeva?sau numa daca o schimb?...ca n`as vrea so pun la loc crezand ca`i buna si s`o iau napoi jos..ca m`am chinuit destul de mult cu demontatu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

In linkul pus de mine gasesti cum se repara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

...am revenit...pana la urma am dat jos clapeta de acceleratie,am curatat`o si am pus`o napoi la loc si in urmatoarea zi nu prea am mai avut treaba cu ea,am crezut ca merge si ca ii ok...dupa aceea dintr`o data mi s`a aprins napoi ETS si am fost la un tester si ala mi`o zis ca am probleme cu potentiometrele ca se tot deregleaza....acceleratia din masina sta deschisa la 8% iar clapeta sta deschisa la 18% in pozutie de relanty iar dupa prima turare clapeta coboara la 2-3 chiar si 1 %...si am ajuns la concluzia ca trebuie s`o schimb,dar nu am gasit niciun depozit de dezmembrari care sa aiba piese pentru volvo....cine poate sa ma ajute cu o piesa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o piesa care pica in mod frecvent la Volvo, nu prea merita sa o iei SH .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0