Guest Cioris

Turbo Supercharger pentru S40 1.8 115CP

19 posts in this topic

Salutare... Am gasit intamplator pe ebay un supercharger pentru Volvo. Cica iti mareste cu nu stiu cat puterea, scade consumul.... in fine, nu prea ma pricep, dar as dori sa aflu daca are cineva asa ceva si daca merita pus pe masina. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt interesat sa achizitionez asa ceva dar nu am facuto pentru ca nu stiu daca are vre-un efect !

Poate ne ajuta careva mai priceput!

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare: cum mareste puterea daca scade consumul?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne dai si un link ceva? sa vedem ce supercharger ai gasit tu? Ca daca e din ala electric mai bine arunci banii la gunoi, e cam acelasi lucru :).

@xydexter ... ai fi surprins! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://cgi.ebay.es/Turbo-Supercharger-Volvo-V70-S40-S60-V40-C70-V50-850_W0QQitemZ150401735957QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item2304a45d15

Am mai gasit si un blow off valve pentru Volvo

PS. L.am intrebat pe ala daca tre sa am masina turbo ca sa imi mearga pentru ca nu stiam. Aici aveti raspunsu:

Hello,

No you do not need to have a turbo car however it will fit so long as your intake pipe measures between 2 1/2 to 3 inches in diameter or the equivalent of 6.35cm to 7.62cm in diameter.

Thank you!!

TT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun ... deci este exact ceea ce ziceam ... Electric Supercharger. Mai rau ii faci la masina daca il pui (pe motor de 1.8 ). Ala merge pe motoare de maxim-maxim 1.6 si nici atunci foarte bine (adica castigi aproximativ 1-2-3 cp si doar in ture joase, dupa te da in nas). Peste 1.6 deja face mai mult rau decat bine (obstructioneaza fluxul de aer din admisie).

Si pentru blow-off este ABSOLUT OBLIGATORIU sa ai supralimentare (turbo adica).

Crede-ma, ca stiu ce vorbesc, colegii de pe forum iti pot confirma.

In concluzie, du-te si bea un pahar de suc/bere/vin/whiskey/etc :) de banii aia. Sau scoate prietena/sotia in oras. Esti mai castigat asa!

Bafta,

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca.

Nu mai invata oamenii la prostii :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu recomand arderea banilor, dureaza mai mult si este fix acelasi lucru , sau chiar mai cu efect decat aceasta turbina electrica ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca "o reactie extraordinara la acceleratie" merita orice cheltuiala  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"O reactie extraordinara"... poate pe loc.  :D

La aspirate numai cu cip, remap sau Megasquirt obtii ceva sanatos... dar acel ceva nu merita investitia daca nu este acompaniat de alte modificari serioase, care puse cap-la-cap, ajungi la concluzia ca mai bine cumperi o masina cu turbo.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol mai stiu pe unu care si-a cumparat porcarie dinaia si chiar credea ca simte ceva.

Se tot lauda in stanga si in dreapta ca "Mi-am pus supercharger..." Dooh =))

ESTE O PORCARIIIEE

Normal ca si in Romania apar, si evident mai scumpe, le iau astia de dincolo si le vand aici mai scump si chestia e ca chiar au clienti la tampeniile astea.

Asta e ca si cu pietrele si magnetii aia magici care cica iti reduc consumul.

Doamne, mare e gradina ta si multi....taie gardul

Mai bine pui banii in teava de esapament si ii dai cox, macar ai un efect de afterburner  ;D ;D ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine a mers mai bine masina dupa fiecare "upgrade".

A crescut puterea dupa ce am pus tweetere... a mai crescut cu ceva dupa ce am pus stergatoare de faruri... ce mai; cred ca am ajuns deja pe la vreo 200cp!  :D :D :D

PLACEBO! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

M.am lamurit gata si cu astea....  ;D bine ca stiu acum ce si cum. Multam baietzi !! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am studiat si eu problema (am avut 1.6 aspirat, deci si mai nasol decat tine), si au facut "niste unii" ceva calcule si au ajuns la concluzia ca ti-ar trebui cam 12 baterii de masina in portbagaj ca sa ai putere destula pt. a alimenta un ventilator electric echivalent cu o turbina :)

Nu ai ce face la aspirate in afara de ceva axe cu came mai agresive (deschidere mai mare a supapelor) si turatie mai mare, din pacate...Sau compresor mecanic, cu asa ceva au dus unii o Dacie Nova la 150HP. Evident ca dupa scurt timp motorul a fost in pioneze, dar dublarea puterii pe niste componente de masina aspirata nu se poate lasa fara urmari :)

Eu zic sa o lasi asa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa o voi lasa. Nu prea sunt maniac eu asa de viteze si tuning dar urmarisem multe clipuri pe youtube cu turbo chargere si alte prostii. Din plictiseala am cautat pe ebay sa vad cam cat poate costa. Am zis ca la pretu ala poate ca mi.as fi pus si eu sa fie masina un pic mai capabila  :D dar m.am lamurit. Mai bine de banii aia mai pun ceva si imi schimb amortizoarele pe spate k nu prea mai imi plac cum merg...  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

ori un superchager adevarat ori nu  :D, dar nu ventilatoare de birou =))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau na, daca tot vrei supercharger poti pune asa ceva

Hahahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna asta :))))  Mai rad si eu putin k sunt suparat de mama focului... tocmai am schimbat uleiul filtrele si bujiile... dupa 10 km parcursi imi merge masina inecata si da sa moara la relanti.... Am lasat.o parcata sa vedem ce,i face maine mecanicu lu peste... Sunt plin de draci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now