Guest mirceasec

temperatura exterioara prin ceapa

4 posts in this topic

Salut, la toti. Am si eu un volvo  v40 din 99 de 2 litrii benzina de o saptamana...masina e ok  doar ca ceasul care imi arata temp exterioara ( dreapta in bord) imi arata ca afara sunt cam-39...-40 ...grade...si asta cand are chef. Rog cine ma poate ajuta sa imi spuna ce sa i fac...fara sa merg la service....cam pe une e senzoru ce citeste temp...sa i dau caldura..10q

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te bagi sub masina in fata - senzorul este in partea de mijloc/spre jos a bumper-ului din fata (spoiler). Poate a iesit din locasul lui, poate nu mai face bine contact in mufa sau poate e chiar senzorul. Cauta pe-acolo, curata mufa, vezi sa stea bine in locasul lui si daca tot asa face...alt senzor.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau fire intrerupte

Asa face daca nu vede senzorul da -40 grade

Il poti masura cu multimetrul tre sa aiba cativa kohmi daca are ceva valoare rezistiva atunci e cablajul rupt undeva,daca nu are nici o valoare la masurat atunci e senzorul

Share this post


Link to post
Share on other sites

de aceeasi parere sunt si eu..sigur a iesit mufa sau este intrerupt cablajul.la mine de cand a inceput frigul imi arata numai temp de peste 16-17 grade cu toate ca afara sunt -5  grade...dar cand vine caldura isi revine..deci nu ii place frigul  ;D..senzorul il gasesti in dreptul barii din fata cam pe unde este radiatorul.nu trebuie sa te bagi sub masina...cel putin asa este la mine v40 an 2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now