Sign in to follow this  
Followers 0
Roskat

Intrebare despre puncte penalizare

14 posts in this topic

Zilele trecute am luat amenda pentru centura + 2 puncte penalizare si ma uitam peste amenzile care le-am mai luat si daca nu mi-au expirat...am cam pus-o :D S-au facut vreo 16 puncte dar, acum vine intrebarea:

Punctele expira dupa 6 luni de la data cand au fost date, sau expira dupa 6 luni daca in aceste 6 luni nu am facut altele?

Ideea e ca nu au fost intervale de 6 luni in care sa nu iau nimic si vreau sa stiu daca sa ma astept cu deviz de la politie sa prezint permisul sau am scapat.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

DIn cate stiu eu expira daca in 6 luni nu mai faci nici o abatere. Adica daca ai 14 puncte, stai cuminte 5 luni si 29 de zile si te prind in ultima zi fara centura tot iti iau carnetul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citat din codul rutier:

"Fiecare punct se anulează la trecerea a ÅŸase luni de la data primirii."

Daca esti "abonat" la puncte, fa-ti un cont aici si o sa stii mai sigur cum stai  :D

http://www.punctepenalizare.ro/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citat din codul rutier:

"Fiecare punct se anulează la trecerea a ÅŸase luni de la data primirii."

Daca esti "abonat" la puncte, fa-ti un cont aici si o sa stii mai sigur cum stai  :D

http://www.punctepenalizare.ro/

Stiu de site dar nu am cont :)

Deci pana la urma fiecare "pachetel" de puncte expira individual ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca in decurs de 6 luni nu ai facut ACCEASI abatere punctele se anuleaza.EX

daca ai luat 2 pct pt centura acum 5 luni si 29 de zile si azi ai mai luat 2 nu se anuleaza cele 2 dinainte ,SE ACUMULEAZA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfat, sau ce am facut eu, i-ati un avocat pe care sa il tii in standby pana o patesti. Sunt grozavi baietii si te scapa. Eu chiar acum sunt in proces cu militia Arad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa se sterga functioneaza cam asa: Iei azi 2, peste 3 luni 2, peste 5 luni 2, peste 6 luni se sterg primele 2 si tot asa. Eu credeam ca 6 luni tre sa fiu sfint daca nu, raman fara permis, dar nu este asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa se sterga functioneaza cam asa: Iei azi 2, peste 3 luni 2, peste 5 luni 2, peste 6 luni se sterg primele 2 si tot asa. Eu credeam ca 6 luni tre sa fiu sfint daca nu, raman fara permis, dar nu este asa.

6 luni fara sa primesc nici o amenda? Trebuie sa merg mereu cu mama sau prietena in dreapta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am 3 ani de cind nu am mai primit o amenda...sau 1 punct...si nu prea merg incet sau cu cineva in dreapta. Mai depinde si de Kharma... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu dragule, repet si incerc sa fiu mai explicit: dupa 6 luni punctele se sterg automat, indiferent daca ai mai luat si altele intre timp. Marea problema este sa nu acumulezi in perioada de cind le-ai luat pe primele si pina se sterg in 6 luni altele, care impreuna cu primele, sa depasasca 15 puncte. Ai inteles? Iti spun precis ca asa e ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu dragule, repet si incerc sa fiu mai explicit: dupa 6 luni punctele se sterg automat, indiferent daca ai mai luat si altele intre timp. Marea problema este sa nu acumulezi in perioada de cind le-ai luat pe primele si pina se sterg in 6 luni altele, care impreuna cu primele, sa depasasca 15 puncte. Ai inteles? Iti spun precis ca asa e ...

Sper sa fie asa :)

@Matrixxx eu am si detector si statie si le-am spus politistilor ca nu sunt fotogenic, dar probabil au facut o pasiune in a-mi face poze  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa contestatie daca ai motive!!!  Eu am luat joia trecuta 3 puncte si amenda dar fac contestatie fiindca au fost nesimtiti (nu acesta este si motivul contestatiei)  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa contestatie daca ai motive!!!  Eu am luat joia trecuta 3 puncte si amenda dar fac contestatie fiindca au fost nesimtiti (nu acesta este si motivul contestatiei)   ;D

Nu fac contestatie cand nu e cazul sa-mi suspende permisul. Nu are rost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0