Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

pmy

Jenti Aliaj noi noute(S60)

13 posts in this topic

Am achizitionat de curand niste jenti de aliaj, noi noute crezand ca sunt pentru S40-ul meu(2005) dar m-am inselat in privinta dimensiunilor afland mai apoi ca sunt pentru S60.

pe jenti am gasit urmatoarele dimensiuni(si coduri):

-7,5J*17*49

-CNX8A KAG

-30695231

-695231

Jentile sunt noi noute(fabricate si trimise din germania) au costat 2800 euro, dar evident ca acest pret este 'foarte' negociabil pentru cine doreste, deoarece caut urgent sa le dau sau sa le schimb cu jenti tot din aliaj pentru S40-ul meu.

[attachthumb=#]

post-3846-12877874610593_thumb.jpg

post-3846-128778746193_thumb.jpg

post-3846-12877874610593_thumb.jpg

post-3846-128778746193_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jantele astea nu merg pe S60/V70/XC70 au ET49 adica exact cat este pt C30/S40/V50 deci poti sa le pui linistit pe masina .

7,5J*17*49 inseamna janta 17" de latime 7.5" si offset 49 la S60 trebuie ET 39 pana la 43 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa le pun, problema este ca ating de amortizor.Mentionez faptul ca masina este fabricatie 2005.

Sa fie probleme fata de anul de fabricatie?(jentile sunt noi noute iar masina este model model mai vechi, e cumparata in 2009, prima inmatriculare fiind in 2005)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce cauciucuri ai pe ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ,parerea mea,dupa ce ai dat atatia bani,pe care n-o sai mai vezi niciodata ,daca iti atinge in amortizor,probabil pe fata,fa bine si ia-ti niste flanse ,si ai rezolvat problema ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudiu: multumesc pentru sugestie, am luat si eu in considerare optiunea asta dar am ajuns la concluzia ca nu este viabila.

@xydexter: la ce cauciucuri te referi si in ce sens?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am jante pe 15"cu anvelope 5 spite de pe un S40 2008 tel.0722740471

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PMY greseala este  la alegerea anvelopelor, probabil ca ai ales prea lata anvelopa pt ca aceasta janta e pt masina ta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ne spui si ce freaca in amortizoare, anvelopa sau janta, de-aia te-am intrebat ce cauciucuri ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, anvelopele imi ating, problema e ca oricat de mici le-as pune tot imi vor atinge si la curbe fiindca distanta dintre ele este prea mica.

CristianV, ti-am trimis un mail mai intai:)

Multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pmy : ce dimensiune au gumele puse pe jante?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci am facut probe fara cauciuc, si janta se apropie la sub 1 cm(7-8mm) de amortizor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune distantiere de 2 cm si n-o sa mai ai probleme  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites