Guest V70XC

Distributia-80.000km

6 posts in this topic

Cam toata lumea mi-a spus ca in momentul in care faci distributia este indicat sa schimbi si pompa de apa.Este necesar sa schimb si pompa de apa la 80.000km?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mecanic chiar de la Volvo mi-a zis ca nu e obligatoriu, si ca e doar munca in plus. Mai departe ramane la latitudinea fiecaruia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mecanici de la Volvo....

De fiecare data imi aduc aminte de ei and am probleme cu masina si zic: "asta e din cauza lor!". Ca masina e buna, dar fiecare inlocuire sau reparatie la ei s-a lasat si cu altceva: Directie, merge drept dar scartie la curbe, usa schimbata dar nu se inchide bine, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal daca pompa de apa este actionata de cureaua de distributie se schimba odata cu tot chitul de distributie( altfel nu primesti garantie). Asta nu inseamna ca pompa de apa este defecta. Eu la parcul auto pe care il conduc am colectie de pompe de apa, de VW, tocmai din aceasta cauza. Daca nu costa o avere merita sa o schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo 460 cand am schimbat distributitia mecanicul mi-a spus ca pompa de apa nu trebuie schimbata pentru ca nu este actionata de distributie. Nu stiu cum este la acest model, dar este posibil sa fie la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, ce tare, nu stiam ca la 460 pompa de apa nu este pe distributie, ce bine!! Buna informatie, o sa verific si eu, ca nu am avut curiozitatea sa ma uit  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now