Victor

Achizitie cauciucuri

Cate achizitionati ?   20 votes

  1. 1. Cate achizitionati ?

    • 1
      0
    • 2
      7
    • 3
      0
    • 4
      11
    • toate 4 pt. 2 sezoane, cand dau de bani
      2

Please sign in or register to vote in this poll.

14 posts in this topic

  Consider ca singurul liant dintre noi si sosea sunt anvelopele. Sunt curios cum le schimbati si ce diferente simtiti cand aveti 2 de un fel si 2 de un fel, daca rulati iarna cu cele de vara, etc. Deci, detalii  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am doua pe fata Vara+Ud Michelin noi. Pe spate de 3 ani am de iarna. Stiu din experienta ca pe spate nu e problema cu cele de iarna ca uzura e mica (nu virez si e mai usoara pe spate). Iarna mai pun doua noi pe fata pentru sezon. Tot noi. Acolo unde e tractiunea intotdeauna am pus cauciucuri noi si le-am folosit maxim 2 ani.

Cu second am patit iarna sa cred ca am "opinci" in loc de cauciucuri. Accelerarea nu e o problema, dar franarea e aproape inexistenta. Si frana ma intereseaza iarna nu acceleratia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iau toate 4 la un salar, 2 la avans si 2 la lichidare. Si le schimb pe toate 4 odata. Am seturi de iarna si seturi de vara mai spre sport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

toate 4 o data.

tin cauciucurile mai bune pe spate.

indicat ar fi ca atunci cind se duce fata sa treci spatele pe fata si sa iei 2 cauciucuri noi pe spate, si tot asa...

(valabil pentru tractiune, nu pentru propulsie, unde e invers)

ideea e sa ai cauciucurile mai bune pe axa libera , nu pe axa motoare, chiar daca se mareste distanta de frinare ai stabilitate mai buna la frinare de urgenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am set de iarna È™i set de vara la V70 iar la XC70 am doar de vara È™i trebuie neapărat ca anul asta sa iau si un set de iarna pt ca iarna trecuta a fost groaznic cu opritul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un set de vara si un set de iarna. platite doar cele de iarna toate 4 o data. cand fac switch-ul vara iarna, cele de pe fata ajung pe spate si cele de pe stanga pe dreapta. asa...ca bunicii.. he,he

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 4 de vara si 4 de iarna. Recomand aceeasi combinatie tuturor care-si permit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu.... am aceeasi cauciucuri pe ea de 2 ani de zile. Nu s-au spart, nu s-au tocit, mai merg pana la vara. De fapt, daca stau bine sa ma gandesc... asta am zis si vara trecuta.

Serios. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 4 buc. All season . DUNLOP . Merg de 4 ani cu ele . S-au comportat bine iarna si vara . O foarte buna stabilitate pe ploaie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Eu am set de iarna Continental cumparate la inceputul lui ianuarie si acum o luna am luat si 4 Michelin de vara.Am vrut sa ma asigur ca masinuta mea este incaltata corespunzator.Era cazul mai ales ca in decembrie cand am venit in tara am avut ceva emotii mai ales cand m-am invartit pe autostrada in Austria iar in Ungaria sa zbor pe camp(aveam cauciucuri de vara si uzate).

Share this post


Link to post
Share on other sites

2x michelin primacy hp,vara (0km),azi le pun pe fata(380/buc) si pe spate 2x tigar hitris(in 2008 luate noi de ex proprietar) care erau pe fata.iarna pe spate goodyear vector 2 allseason si pe fata de iarna cu uzura pe jumate.anu asta tre sa le iau si jenti si inca 2 de iarna minim 2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doua Dunlop pe fata, pe dos le-am pus pe cele inlocuite in x, Goodrich, deh, dupa bujet, s'traiti coane fanica; am citit ca dupa doi ani trebuie inlocuite oricum, chiar daca sunt bune vizual; acu citesc pe topicu' asta ca cele bune trebuie puse nu la rotile motoare ci invers  ::), pt stabilitate in curbe luate cu viteza, da cum nu sunt genu o sa ramana asa; dunloapele de vara au 6000 si un an, am facut iarna cu ele (a fost groaznic!), da' in toamna tarziu, ma scobesc si o incalt cu 4 all seasons, tot Dunlop, io nu sunt vitezist  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 2 x Continental Sport Trac si 2 x Firestone

Mi se pare mie sau Continentalul asta cam "joaca" pe ploaie ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am acum pe ea 4 Pirreli P7 toate 4 noi de cand am luat masina,cam un an de atunci,dar se tin binisor la 50k si ceva facuti cu ele.Si-au facut binisor treaba,dar bineinteles mereu e loc de mai bine :D

De iarna am avut niste Goodyear nu stiu de care pe fata iar pe spate nu stiu exact ce erau pentru ca le-am dat.

Pentru iarna ce vine am pregatite 4 Continental Viking Contact 5 uzate cam 20%,deci let there be snow ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now