Guest bogdanel

Instalare pilot automat pe s40

8 posts in this topic

Salutari

Ma bate gandul sa pun pilot automat pe S40-ul meu (2001 diesel 85KW) insa nu stiu sigur cat de multe piese imi trebuie in realitate.

Dupa ce am cautat bine am tras concluzia ca daca ECU-ul de pe masina are functia de pilot automat disponibila atunci nu am nevoie de multe piese (maneta de semnalizare cu butoane de pilot automat pe ea, ceva switch la pedala de frana si ceva cablaj + configurarea softului de pe masina) http://www.vw-bluediamond.de/haupttemp.htm

Intrebarea cea mare este daca am sau nu am in ECU functia de pilot automat.

La problema asta a zis ca ma ajuta Andrei Koteles de la service-ul Volvo din Oradea cu o diagnosticare gratuita si tin sa ii multumesc anticipat pe aceasta cale.

Sunt foarte curios sa vad rezultatul si sper sa nu ma dezumflu ca daca nu am functia in ECU atunci imi trebe o multime de alte piese si deja devine nerealizabil.

Astept pareri si sfaturi si as vrea sa stiu daca si-a mai montat cineva pilot automat pe Volvo daca aceasta nu avea inainte.

Voi reveni cu rezultatul diagnosticarii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la ce-ti trebuie pilot automat in Romania?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai fac drumuri destul de lungi si le parcurg pe diverse portiuni cu viteza constanta. Deaia imi trebe pilot automat.

Sunt si in Romania drumuri bune.

Asa cum ai pus intrebarea pot zice si eu ca la ce iti trebe volvo, tot 4 roti are si o dacie.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dar o dacie nu-ti confera nici siguranta si nici confortul unui Volvo.Eu ma gandeam ca cel putin la mine in zona nu mi-e util pilotul automat decat pe A2 cand merg la Bucuresti sau Constanta pana la Cernavoda.Poate la tine e altceva.Poti iesi si "afara" fiind din Oradea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este.

Oricum pe mine ma intereseaza cel mai mult daca cineva de pe forum si-a pus pilot automat pe masina lui (fara ca aceasta sa fi avut din fabrica).

Orice sfaturi sunt binevenite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Bogdane felicitari pentru initiativa insa ...ceea ce doresti sa faci e un pic cam complicat.

Nu vreau sa te descurajez dar folosind functia de cautare o sa constati ca s-a mai incercat chestia asta de catre forumisti. Chiar daca ai echipata masina cu cele necesare ( cabluri, mufe, ECU "competent" ) tot va trebui sa "inveti" ECU sa gestioneze in plus cateva functii ) =>RESOFTARE. ;D

In afara faptului ca vei avea satisfactia acestei "impliniri", vei constata ( cu amaraciune ) ca in RO. comutatorul "pilotului automat" nu are decat rol de DECOR! >:(

Vorbesc din proprie experienta...la inceput eram incantat de aceasta facilitate (un MUST in strainatate  :D ) insa cu timpul am renuntat la ea datorita traficului imbecil si a starii drumurilor de la noi...So, it's up to you! ;)

Eu iti doresc succes si drumuri bune! Best, avx. :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate m-am dezumflat pentru ca ECU al meu nu are functia asta. Deci e prea complicat sa pun pilot automat pe masina si nu merita efortul (in principal cel financiar)

Ii multumesc oricum lui Andrei pentru diagnoza gratuita pe care a facut-o sub ochii mei aici la reprezentanta volvo din Oradea

Share this post


Link to post
Share on other sites

modificarile genul acesta necesita bani;nervi si timp ;D

eu am renuntat la info center (trebuie resoftat la reprezentanta )

asta e ,de ce sa vad consumul ca oricum ma sperie ;

asta am ales ;cu asta traiesc ;dar asta conteaza ca:

IMI PLACE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now